SON DAKİKA
hava
Google News

ÜSLUP VE KARAKTER

Son Güncelleme :

2024-01-24 17:15:37

/ 396 kez okundu.

Üslup;

 Duygu, düşünce, hayal ve eylemlerini kişisel olarak ifade ediş tarzıdır. Üslup, karekterin aynasıdır. İyi bir üslup; İnce ve zarafet sahibi insanların en önemli özelliklerindendir. Üslubunda hassasiyet gösteren insanlar, toplum ve tebliğ düzeyinde daha etkili bir rol gücü olmaktadır. Kelimeler hazine üslup ise onu taşıyan bir değerdir. 

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâlâ, bana farzların ikâmesini emrettiği gibi, insanlara lütuf ve merhametle muâmele edip yumuşak söz söyleyerek onların kalpleri arasında muhabbet filizleri yeşertmemi de emretti.”

Yüce Allah(c.c) kullarının güzel, sağlam, dürüst, açık, tatlı, gönül alıcı ve yumuşak söz söylemelerini arzu buyurmaktadır. Âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

“Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.” (İsrâ, 53)

Bir kalbe yumuşak bir söz kadar hiçbir şey tesir etmez. Kuran-ı Kerim ve hadisler de nasıl ince zarif sözlerle tebliğ edilir.

Karekter;

Kişiye özgü olan davranışlarının bütünü olup, bir diğer kişilerden ayırt eden davranış unsurudur. 

Kişinin üslubu karekteridir. Kendine has olan bir davranış biçimidir. Ancak menfaat ve çıkar doğrultusunda kişi karekterini değiştire biliyor. Bu davranış ise yanıltıcı ve aldatıcı bir rol olduğundan tam anlamıyla bir münafıklılık  alemetidir. Bu tür aldatıcı kişiler kendilerini hem Allah (C.C)katında hem de toplum nazarında aciz ve kötü  ahlak sahibi olmaktan başkada bir şey elde etmiş olmazlar.

İnsanın karakteri iyi ve hoş bir düzeyde olmalıki, toplumda iyi bir yer edinebilsin.

Üslubunda çirkeflik karekterinde bozukluk olan hiç bir birey , toplumda yer edinemez ! Hele ki hiç bir kalbe iyilik düzeyinde  dokunamaz. Bıraktığı izlerler ise, sadece bir hak olur. 

Efendimizin üslubundaki incelik ve zarafet karekterinin aynasıydı. Bu hususta Ayşe Annemiz efendimizi soranlara “ Onun ahlakı kurandı” 

Demesiyle Allah ın kullarına nasıl bir üslupla tebliğ ettiğini vurgulamakla birlikte,efendimizin aynı üslupla ümmetine tebliğde  bulunması çok hoş bir karekterdi. 

Değer dostlar;

Üslubunuzda zarafet ve incelik sahibi olunki, dokunduğunuz her kalbe iyiliğinizle dokunmuş olasınız. Hayatınızda üslubu ve karakteri ahlak yönünden iyi oturmuş insanlarla yol almanız umuduyla…

Selam ve Dua ile…

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.