SON DAKİKA
hava
Google News

HAYATTA BİR DEĞER: ÖĞRETMEN

Son Güncelleme :

2023-11-25 14:33:39

/ 1005 kez okundu.

HAYATTA BİR DEĞER: ÖĞRETMEN

Vardığım kanaat odur ki büyük bir öğretmen büyük bir sanatkârdır ve diğer büyük sanatkârlar gibi onlardan da az sayıda vardır. Hatta çalışma sahası insan aklı ve ruhu olduğu için öğretmenlik sanatların en büyüğü bile olabilir.  (Jean-jacques Rousseau)

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî İdaresi tarafından başlatılmış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. O günden bu yana 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmış. Öğretmenin hayatımızdaki yerine gelecek olursak

Öğretmenler mükemmel bir heykeltıraştır ki tüm falsolarımızı, yaramazlıklarımızı, hatalarımızı törpüleyip güzellikleri ortaya çıkarmak için mükemmeliyetçi bir tavırla hareket eder. Aslında bizi biz yapan, dışarıdan bakıldığında törpülenebilecek, bunu göremeyip düzeltemediğimiz bazı durumları kontrol etmemize destek olarak son halimize ulaşana dek bir döngü gerçekleştirir. Öğretmenin her zaman insanın yanında olması, belki de aile faktörünün de çok da etkili olmadığı bazı insanlarda kalıcı dokunuşlar yapabilmiştir. Bu dokunuşlar bilimle iç içe olduğu sürece daha etkili olabilir. Sistemli bir ilerleyiş yankılanır.

Toplumun gelişmesi ve kalkınması bilimdeki gelişmelere bağlıdır. Bilim eğitimin her kademelerinde öğretmenler tarafından öğretilir. Bu nedenle toplumun geleceğinin biçimlenmesinde en büyük rol öğretmene düşüyor. Öğretmen aynı zamanda öğrenci ve insanlar için de rol modeldir. Pek çok ünlü kişilerin de öğretmenlerden de etkilendiği bir gerçektir. 24 Kasımın sadece yemekler eşliğinde kutlanan, hediyeler alınan, şarkı, şiir okunan değil aynı zamanda gerekli değerin de gerçek anlamda gösterilmesi gerekir. Tabi öğretmene yapılan kutlamalar da bireylerin bir nevi öğretmene teşekkür etmesi açısından değerlidir. Sadece değerin tek bir günle sınırlı kalmaması gerekir. Bu değeri öğretmenin şartlarını ve yaşam kalitelerini iyileştirerek yapılmaya başlanabilir. Yıllardır atama bekleyen, özel sektörde çalışarak emeğinin karşılığını alamayan, üniversite okuduktan sonra iş bulamayıp evde oturmak zorunda kalan, uzun süren işsizlik psikolojisine dayanamayıp intihar eden, öğretmenlik görevini yerine getirebilmek için ivedilikle öğrenim gördükten sonra hala sınavlara hazırlık yaparak ve hayatının en dinamik, verimli zamanlarını bekleyerek, bocalayarak geçiren öğretmenimize sorunlarımızın ve istemlerimizin güncelleştiği bir gün olarak düşünüyoruz. Öğretmenlerimiz işlerini yaparak memlekete faydalı bir birey, kendisine ve ailesine yetebilen bir birey olmak istencinde. Bunca anlam yüklenmiş, birçok hayata dokunabiliyor ve ülke için medeni bir yol izliyorsa, öğretmene biçilen değer de bunun ölçüsünde olmalıdır. Çünkü: ‘öğretmen ihmal edildiğinde o ülke intihar ediyor demektir.’der. (Joghn steinbeck)

Kendimizi daha mutlu ve onurlandıracak günlere.. Günümüz kutlu ve değerinin ölçüsünde olması temennisiyle…

 

Gülbahar ÖZBEK

Sosyolog/Rehber Öğretmen

Baharozbek.5502@gmail.com

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.