SON DAKİKA
hava
Google News

AHDE VEFA

Son Güncelleme :

2023-08-28 13:57:20

/ 1966 kez okundu.

İnsanoğlu ne garip bir varlıktır. Ne aza tamah eder ne’de çoğa şükreder. Neye sahip olursan ol, bütün sahip olduklarına nankörlük eder.

Özünde vardır insanın nankörlük. Hiç bir mucize onu tatmin etmez. Allah’ın ikramına, mükâfatına şükretmez. Şu ben yaptım ben ederim, hani ben varya öyleyim şöyleyim diye diye, kendini yere göğe sığdıramayan insan tipi varya, en ufak bir düşüşte Allah yaptı, beni o öyle yaratı diyerek hatasını Allah’a mal ederek en büyük günaha teşfik olur.

Hani kuran-ı Kerim’de Allah(C.C) Adem’e secde edin dediği zaman, ben secde etmem diyen iblisi, Allah(C.C) huzurunda kovunca, pişkinlikle beni sen yarattın diyen iblisin sözü gibi bu durum.

İnsan bu! Hiç bir zaman kusuru kendinde aramaz, çünkü nefsine ve egosuna ağır gelir.

Başkasının kusuruna gözü pek olur.

Neden diye sorgulamak, aslında pek çözüm üreteci bir durum değildir. Zira insan Rabbine nankördür, kula nankörlüğüne ne hacet.

“İnsan, Rabbine karşı pek nankördür”

(Adiyat süresi;6.Ayet)

Bu muazzam ayette geçtiği gibi, kulun nankörlüğüne pek şaşırmamak lazım.

Allah ın bize mekân olarak sunduğu bahşetti bu fani hayatın taşına, toprağına hatta dört duvarına isyan eden insanlar yok mu, kendi kusurunu hatasını hayata mal eden insanlar, işte onlar ne aciz insanlardırlar. Kendine ayna olamayan, taşa, toprağa ayna oluyor. Oysaki hayat aynı hayat. Ne yazık ki hayatı değiştirende, insan!

İnsan ilişkileri de böyle değil mi sizce!

Kimileri kitabı, sünneti örnek alarak Ahde vefayı örnek alır, kimileri ahde vefaya nankörlük eder.

Bu acı bir durum olmakla mukabilen,

Zilzal süresi 6,7 ayetlerinde buyurduğu üzere, Kim zerre ağırlığınca bir hayır yaparsa, onu görecektir.

Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük yapıyorsa onu görecektir.

Oysaki ahde vefa, bir peygamber ahlakıdır. İnce ve asil ruhlu insanların bir özelliğidir.

Ne yazık ki her kalbe iman nasip olmadığı gibi bu duyguda her kalbe nasip olmaz. Kendinde bu özelliği taşıyan insan en güzel ahlaka nasip olmuştur. Taşımayan ise Allah ın hidayetine mazhar olsun.

Değerli okurlarım;

Fani ve beyhude olan bu dünya bir imtihan. Bizleri Allah’a götürecek ve onun mukaddes vuslatına ulaştırılacak olan tek şey amelimizdir.

Allah(C.C) bizleri hakkı ve batılı ayırt edenlerden ve de ahde vefayı gözetenlerden eylesin.

Selam ve dua ile…

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.