SON DAKİKA
hava
Google News

AŞIRI SEVGİ NELERE YOL AÇAR

Son Güncelleme :

2023-03-09 13:15:01

/ 2752 kez okundu.

AŞIRI SEVGİ NELERE YOL AÇAR

Bugün sevgiden bahsedeceğiz. Esasen aşırı sevgiden, tutkuya dönüşen ve bizi esir alan sevgiden bahsedeceğiz. Sevgimizin tümünü sadece birine veya bir şeye verirsek ne gibi sıkıntılar çıkar işte o sıkıntılardan bahsedeceğiz. Evet, Dünyada farklı farklı sevgiler var.

• Din adamı şeyh cemaat ve tarikat sevgisi: bunlara duyulan aşırı sevgi paralel bir dinin oluşmasına yol açar. Sizi düşünmekten araştırmaktan sorgulamaktan alıkoyar. İradeniz yok olur. İradenizi başkalarının eline vermiş olursunuz. O camiayı fetva merkezi gibi görmeye başlarsınız. Camianın kitapları Allah’ın kitabının önüne geçer.

Her gün yeni Mesihler ve mehdiler türer. Siz birilerini Allah için sevebilirsiniz. Ama Allah’ı birileri için severseniz sıkıntıdır. O Zaman o birileri "sizi nasıl Allah’a yakınlaştırıyorsa" bir zaman gelir bu seferde uzaklaştırır. Şeyhin yaptığı kusuru Allaha ve dinine mal edip dinden soğursunuz.

• Lider ve parti sevgisi: lideri aşırı sevmeniz onun yanlışlarını hiç görmemenize yol açar. Her kararına alkış tutarsanız kendini çok akıllı dahi görmeye başlar.

Bir süre sonra farklı fikirlere tahammül edemez hale gelir. Bu da parti içinde veya dışında bağımsız, değerli fikirlerin ve siyasette yeni yüzlerin çıkmamasına yol açar. Bazen de lidere olan aşırı sevginizden dolayı Onu yaşarken peygamberleştirirsiniz. Hatta öldüğü zaman tanrılaştırırsa…

• Irk, Aile, Anne baba, çocuk kardeş sevgisi, Eş, sevgili sevgisi akraba sevgisi: sizin eşinize olan aşırı sevginiz, anne baba ihmaline yol açabilir. Ya da tam tersine anne babaya olan aşırı sevginiz eş ve çocuklarınızı ihmal etmenize ilgisiz kalmalarına yol açabilir. Ya da sevgiliye olan sevginiz sizi Leyla mecnuna çevirebilir. Sizi sadece onunla vakit geçirmeye ve toplumdan soyutlanmanıza sosyalleşememenize yol açar. Akrabaya aşirete olan aşırı sevginiz kabileciliğe ırkçılığa yol açabilir.

• Dünya para mal mülk sevgisi: bir insanda dünyevilik ve para sevgisi hiç yoksa münzeviliğe yol açar. Tembelliğe götürür. Çoluğun çocuğun nafakasını kazanmamaya onları başkalarına muhtaç etmeye ve dilenmeye götürür. Bir insanda para sevgisi bütün sevgilerin değerlerin yerine geçerse bir insanda olması gereken azim, hırsa dönüşür. Meşru, gayrı meşru; helal haram demeden para kazanmaya çalışır. Bu da kibre insan ezmeye rüşvete ticari rakiplerini iflasa ve öldürmeye götürür.

• Eğlence dinlenme uyku sevgisi, bar, müzik, deniz, kafe, kahvehane sevgisi:  bu türden aşırı sevgi insanı esir alırsa dünyayı sadece eğlenceden ibaret görmeye başlar. İnsanı hantallaştırır, pasifleştirir. Üretim durur. İş tüketim çılgınlığına dönüşür.

Adam var sabah kahveye bir girer akşamı bulur çıkması.

Bütün dünyası o olur.

Tek derdi çift okey olur.

Eş ve çocuklar aklına gelmez.

İbadeti unutur ya da takat getirmez.

Yemeği bile aksatır bazen dürüm yer. Sigara üstüne sigara. Oyuna esir hale gelir.

Tabii ki de insan eğlenmeli kendine zaman ayırmalı

Yeter ki bu sevgi onu esir almasın

• Peygamber sevgisi: Siz peygamberi aşırı severseniz asıl amacını ve görevini unutup farklı farklı görevler yükleyip yüceltirseniz onu Haşa Allah ile eş tutmaya onu Tanrının oğlu gibi görmeye başlarsınız. Tanrının ete kemiğe bürünmüş, insan suretine girmiş hali gibi görürsünüz. Bu kâinatın, onun hatırına yaratıldığına kanaat getirirsiniz. Resuller Nebiler arasına fark koymaya başlarsınız. Peygamberine duyduğu Aşırı sevgi yüzünden şirke bulaşır yanlış içinde olur Oysa Allah Bakara 285'te Müminlerin inanmasından bahsederken şöyle buyrulur. O elçi, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, müminler de. Hepsi Allah’a, meleklerine, kitaplarına, elçilerine iman ettiler. (Müminler) “O’nun (Allah’ın) elçilerinden hiçbiri arasında fark gözetmeyiz.” (derler). “İşittik, itaat ettik. Rabbimiz, affına (sığındık)! Dönüş yalnızca sanadır.” derler.

 Hristiyanlıkta İsa’ya duyulan Sevgi teslis(üçleme) inancının doğmasına sebep oldu. Baba oğul kutsal ruh. Maalesef pratiğini yaşadığımız İslam'da da buna benzer bir sıkıntı var. Bir tesniye (ikileme) inancı var. Mesela şöyle bir uydurma hadis var "levelake levlake lema ğelektul eflak". Sen olmasaydın Sen olmasaydın felekleri yaratmazdım. Oysa Zariyat 51/56 da Allah insanları ve cinleri yaratmasındaki sebebi yalnızca kendisine ibadet edilmesi için yarattığını buyurur.

• ALLAH TANRI SEVGİSİ: Bu sevginin içinde saygıda olmalı. İçinde korkuda barındırmalı. Haşyet olmalı Sadece sevgi size Allahın rahmetini mağfiretini hatırlatır. Gazabını ve azabını hatırlatmaz. Bilerek isteyerek araştırarak sorgulayarak aklederek idrak ederek varılan bir iman ve Allah sevgisi sizi olgunlaştırır pişirir. Sizi sabırlı yapar. Sizi adalete götürür. Sizi komşuya merhamete götürür. Sizi aç yetimi fakiri giydirmeye ve yedirmeye götürür. Sizi farklı insanları anlamaya götürür. Sizi ırkçılıktan, zulüm etmekten zinadan faizden hırsızlıktan ve arsızlıktan kurtarır.

• Bir sevgi bir diğerinin yerini almamalı yok etmemeli. Ama bir sevgi bir diğerinin önüne geçebilir. Bu zamana ve duruma göre değişebilir.

Mehmet Reşit ÖZTOPRAK

Uykusuz_toprak@hotmail.com

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.