SON DAKİKA
hava
Google News

‘Dev İmar Planı’nın akıbeti ne durumda?

Son Güncelleme :

2020-12-13 16:43:37

/ 6979 kez okundu.

Batman’ın en büyük sorunlarının başında yetersiz, karmaşık ve adaletsiz yapılmış imar planı yatıyor…

Artan insan, araç ve nüfus yoğunluğu nedeniyle mevcut imar planı yetersiz kalmıştı.

Kaçak yapılaşmanın da önü bir türlü alınamıyordu.

Arsa, konut ve kira fiyatları İstanbul’un lüks semtlerindeki fiyatlarla yarışır hale geldi. Bunun da nedeni arsa stokunun yetersiz olmasıydı.

Gap, Belde ve Gültepe Mahallelerinde ev kiraları 1500 ile 2500 TL arasında değişiyor. 1+1 daireler için yaklaşık 1500 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalan memurlar için Batmanımız artık eskisi gibi ilk tercih edilen illerin başında gelmiyor!

Söylemesi dile kolay gelse de, kabul etmenin mümkün olmadığı fahiş fiyat artışlarının tek müsebbibi yine yeterli imarlı alanın olmayışıdır.

1,5 milyon – 2,5 milyon liralık arazi dönüm fiyatlarıyla dünyanın en lüks kentlerinin en lüks lokasyonlarında yaşadığımı hissetmeye başladım! Kaldı ki, bu anlamsız ve acımasız fiyat artışları, imarlı olmayan araziler için de geçerli…

Halen yapılaşma için imar izni bulunmayan tarlalar dahi yüzbinlerce liralık fiyatlarla konuşuluyor.

Çiftçilikle uğraşan dostumdan bir anekdot:

“Tarlama bitişik araziyi bana satmak isteyen komşum öyle bir fiyat istedi ki, şaştım kaldım!

Çiftçilik yaparak 20 yılda kazanamayacağım parayı 10 dönüm tarla için istemeye başladılar.” Şu imar planı belli olsa da bu delilikten bir an önce kurtulsak…!

Nüfusun ihtiyacını karşılamaya yeterli arsa yoksa, dönümüne milyonlarca lira istenen arsalar olunca, yanı başındaki tarla sahibinin yüz bin istemesi gayet normal aslında!

O nedenle, Batman’ın yeni ve adaletli bir ilave imar planına ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek…

Nitekim, Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, başkan vekili olur olmaz kangrene dönüşmüş bu soruna el attı. Ciddi ve kararlı duruşuyla bu büyük problemi çözmek için önemli adımlar attı.

Belki yıllarca sürecek bir çalışmayı çok kısa bir sürede önemli bir aşamaya getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı ilimizde ağırladı, profesyonel hazırlanmış bir sunumla ikna ederek kamu yararı kararını inanılmaz hızlı bir şekilde çıkmasını sağladı.

Artık, tüm Batman, ilave imar planının bir an önce çıkması konusunda büyük bir beklentiye girdi.

Sayın Şahin’in, ekibiyle birlikte bu konuda takdir edilecek bir gayret gösterdiği herkesin malumu…

Ancak, sanırım, son merhalede bir aksama yaşanıyor. Arazilerin tarım dışı amaçla kullanım izinleri Tarım Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Vali beyin bu konuda da girişimlerde bulunduğu, Batman Belediyesi yetkililerinin tarım ve çevre il müdürlükleri yetkilileriyle birlikte Ankara’da Tarım Bakanlığı yetkilileriyle yüz yüze görüşerek mutabakat sağladıkları da anlatılıyor.

Nihayetinde artan kira, arsa ve konut fiyatları sorununa neşter vuracak, bıktıran ve her gün gittikçe artan bunaltıcı araç trafiğini rahatlatacak, artan nüfusun konut ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak imar planının bir an önce çıkması gerekiyor.

Akıllı şehirlerden bahsedilen bir Türkiye’de, akla hayale sığmayan büyük bir imar sorunuyla karşı karşıya olan Batman’ın acilen bu imar planına ihtiyacı var. Her geçen gün Batmanlıların aleyhine işliyor!

Evet aleyhimize işliyor, çünkü yeni yapılmaya başlanan 3+1 dairelere 1 milyon lira istendiğini duymayanımız kalmamıştır!

Vallahi çeşmeleri altın kaplama değil,  kapı kolları da!

Tek nedeni arsa yokluğu!..

Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, gerçekten de büyük bir özveriyle kanayan yaraya neşteri vurdu.

Herkes büyük bir beklenti içinde.

Umarım bu beklenti boşa çıkmaz, geciktirilmez…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde yapılan başarılı girişimler neticesinde, hızla elde edilen sonuç, Tarım Bakanlığı nezdinde de gerçekleşir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.