SON DAKİKA
hava
Google News

Yazın yatan kışın çalışan kurumlar!

Son Güncelleme :

2019-12-12 14:20:05

/ 14000 kez okundu.

Daha öncede yazdığım gibi maalesef Batman’da yaşamak birçok açıdan halkımıza meşakkat ve eziyet veriyor. Sorunları çözmesi gereken kurumlarımız maalesef sorunları çözmekten uzak bir yönetim şekliyle sorun yumağını artırmaktan başka bir şey yapmıyor. Kurumlarımız ve onları yönetenler donanımdan uzak ve vizyon sahibi olmadıklarından, şehir olarak yeterli ve güçlü bir hizmet alamıyoruz.

Bunun en büyük sebeplerinden birisi halkımızın hizmet edecek kişiler ve kadrolar yerine siyaseti ön plana çıkararak futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutmaları ve kendi partilerinin misyonunun zıddını bile yapsalar, hatta halka ihanet sayılacak proje ve eylemlerin içinde olsalar bile desteklemekten vazgeçmemeleridir.

Bunun yanında gerek yerel gerekse ülke yönetimini ele geçiren iktidarlar vizyon sahibi, donanımlı, ehliyet ve liyakat sahibi dürüst kimseler yerine kendilerine yakın ve yanlış yapsalar bile sözlerinden çıkmayacak kimseleri “partizanca” bir refleksle işbaşına geçirmeleridir. Hal böyle olunca ortada ne hizmet ne de hizmet talep eden kimse olmuyor.

Bu durum İttihad ve Terakki partisinin, “Önce parti sonra vatan” ihanet söyleminden bir farkı kalmıyor. Halkımızda baştan hizmet etme kastıyla kadroları seçmediği için; o da hizmet alamayacağını önceden bildiğinden sesini çıkaramaz duruma düşüyor.

Bu memleket hep böyle sahipsiz ve danışıklı dövüşle mi idare edilecek? Ne zaman uyanacağız da kişisel çıkarlar yerine, şehre hizmet talep edip hizmet almanın hesabını yapacağız?

Hangi parti veya kayyum yönetimi gelmişse de memleketin kaderinde bazı şeyler maalesef değişmiyor. İhaleleri alan, işlerini yürüten kaptanların değişmediği gibi, zihniyetimizde değişmiyor. Kurumlarımız neden yazın yatar, kış ve yağış başladığında neden yeni hizmet etmek ve yolları kazmak akıllarına gelir? Kimse de çıkıp bunun neden hep böyle olduğunu sormaz. Sizler hizmet değil, halka eziyet çektirmekten başka bir şey yapmıyorsunuz.

İlin yöneticileri ve vekilleri neden kurumları bir araya getirip te bunun hesabını sormaz? Neden planlı bir çalışma takvimimiz yok? Neden sözde çalışmalar hep kış mevsimine girince daha yeni başlar? Peki, havalar açıkken aklınız nerede? Bir kurum işini bitirince diğer kurum yeniden gelip aynı yeri neden kazar? Yollar ve caddelerimiz neden yazboz tahtasına döner? Kimse bunun hesabını neden sormaz? Bu hep böyle mi gidecek? Memleketini düşünecek kimse çıkmayacak mı?

Bu durumda bırakın yaşanacak temiz bir çevre ve temiz bir hava teneffüs etmeyi, yolda yürümek veya aracımızla yol almakta bile zorlanıyoruz. Yaşamanın gittikçe zorlaştığı ilimizde bırakın diğer illerde geliştirilen projeler ile şehrin kalkındırılması rüyasını insanca yaşamanın derdine düştük.

Bu sıkıntılı durumun ortadan kalkması ve Batman’ın yaşanabilir bir şehir olabilmesi için başta Vali ve siyasiler, ilgili kurumları bir araya getirip; bir plan çerçevesinde yapılabilecek projeleri hayata geçirebilmek amacıyla toplanmaları elzemdir. Tabi bunun için öncelikle vizyon sahibi, donanımlı, iş yapabilecek kurumlara, ehil yöneticilere ve hizmet talep edecek ve hesap soracak şuurlu bir halka ihtiyaç vardır.

Selam ve dua ile…

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.