SON DAKİKA
hava
Google News

OKUL İDARECİLERİ NE İŞE YARAR?

Son Güncelleme :

2019-12-10 13:31:35

/ 14523 kez okundu.

                Milli eğitim bakanlığı; adından anlaşılacağı gibi eğitim kurumudur. Yani öğrencilerin eğitimleri ve öğretimleri ile ilgilenen bir kurumdur. Okul idarecisi, öğrencinin davranışlarını gözetleyip onları hayata hazırlamakla görevlidir. Yani öğrencinin hayatını karartacak, onu bataklığa sürükleyecek davranışların içine girmesini engellemeye çalışmakla görevlidir.

                Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla, kasıtlı olarak istendik yönde davranış değişikliği meydana getirme sürecidir. Kısaca eğitim, bireyi kültürleme sürecidir. Eğitim birey doğduğu andan itibaren başlar; aile, okul ve çevre etkileşimiyle yaşam boyu devam eder. Eğitim bir yandan bireyi yaşama hazırlarken bir yandan da bireyin gelişmesini sağlar. Bu gelişim içsel ya da dışsal yaşantılar sonucu oluşur. Eğitim sonucunda belli bir davranış değişikliği olmalı ve bu davranış değişikliği de istendik yönde amaca uygun olmalıdır.

         Siirt / Kurtalan ilçesine bağlı lisede kız öğrencilerin okul içinde ve okul yolu üzerinde bulunan internet kafelerde sergiledikleri olumsuz davranışları gören okul müdürü, bir baba hassasiyeti ile kız öğrencileri toplayarak onlara nasihat ediyor. Derslerine yoğunlaşmaları gerektiğini, olumsuz davranışlardan kaçınmalarını ve kılık kıyafetlerine dikkat etmelerini onlara söylüyor. Okul müdürü onların yanlış davranışlarını görüyor ve buna üzülüyor. Biliyor ki bu kızlar bu giyim üzerine büyüseler ileriki hayatları sıkıntılı geçer. Bu üzüntü haliyle onlara kızıyor. Kendini baba olarak görüyor. Bir baba nasıl kendi çocukları için en iyisini istiyorsa, okul idareci ve öğretmenleri de aynısını istiyorlar.

         Kötü niyetli insanlar bunu kameraya alıp medyaya servis ediyor. Medya, sayfalarında boy gösterecek dekolteli resimler istiyor. Öğrencilerin ahlaklı olmalarını isteyen idareciler bunların önünde engeldirler. Bunu servis eden oda tv ve bu videoyu kendisine ulaştıran şahıslar kendilerine eleman kazandırmak için iyi idarecileri hedef tahtasına oturtmaktadırlar. Onları bertaraf edip kendi fikirlerine uygun idarecileri getirmeye çalışmaktadırlar. Milli eğitim bakanlığı da bu tip iyi idarecilere sahip çıkacağı yerde eğitimin kökünü kazımaya, kızlarımızı podyumlara çıkarmaya çalışan zihniyetin istekleri noktasında hareket edip bunları görevden alıyor. Bu müdür öğrencilere ahlaklı, erdemli davranışları tavsiye ermeyip ahlaksızlığı mı tavsiye edecekti.

Bir dostum okulda temel dini bilgiler dersinde öğrencilere namaz kılmalarını tavsiye etmiş. Bunun üzerine iki veli öğretmeni okul yönetimine şikayet edip bizim çocuklarımıza namaz kılmayı tavsiye etmesin. Biz bunu kabul etmiyoruz. Demişler. Öğretmen temel dini bilgiler dersinde namazı tavsiye etmese neyi tavsiye edecektir?  

Milli eğitim bakanlığı oda tv’nin isteklerini göz önüne alarak namuslu ve dürüst idarecileri korumalı ve kollamalıdır. Bilinmelidir ki, oda tvnin kurşunları dürüst insanları hedef alıyor. Oda tv’nin silahlarından çıkan Kurşunların/okların hedefindeki insanları koruyalım. Onlara sahip çıkalım.     

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.