SON DAKİKA
hava
Google News

ŞİMŞEK: CAMİLER MANEVİ HASTALIKLARIN TEDAVİ MERKEZİ OLARAK GÖRÜLMELİ

"Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla konuşan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, camilerin Müslüman halkın manevi hastalıklarının tedavisi için birer manevi hastane olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme :

2023-09-29 20:54:35

ŞİMŞEK: CAMİLER MANEVİ HASTALIKLARIN TEDAVİ MERKEZİ OLARAK GÖRÜLMELİ

İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, her sene 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle programlar düzenlendiğini belirten Şimşek, bu haftanın hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Camiler tarih boyunca Müslümanlar için çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Şimşek, camilerin Allah'ın evi olduğunu dile getirdi.

Camilerin Allah'a ibadetin yapıldığı, kelamının okunduğu mukaddes mekânlardan olduğunu ifade eden Şimşek, Peygamber Efendimizin de camilere çok büyük bir önem verdiğini anlattı.

Peygamber Efendimizin hicret yolculuğunda bile cami inşa ettiğini, Medine'ye vardığında ise hemen caminin temelini attığını anımsatan Şimşek, tarih boyunca bu şekilde camilerin inşa edilip Müslümanların hizmetine sunulduğunu kaydetti.

Şimdilerde ise camilerin asli fonksiyonlarını neredeyse kaybetmiş bir vaziyette olduklarına dikkat çeken Şimşek, bunun çok acı bir durum olduğunu söyledi.

"İmamlarımız kendilerini manevi birer doktor olarak görmelidir"

Şimşek, "Bir yerleşim yerindeki hastaneler orada yaşayan insanların bedeni hastalıkları için ne kadar önem arz ediyorsa, camiler de Müslüman halkın manevi hastalıklarının tedavisi için birer manevi hastane olması lazım. Orada görev yapan imamlarımız, görevlilerimiz de mutlaka manevi birer doktor olarak kendilerini görmeli ve insanların ihtiyaçlarına cevap vermek için bunu dert etmeliler." dedi.

"Çocuklarımızı camilere teşkil edelim"

Camilerin sürekli açık tutulup halkın ihtiyaçlarını karşılayan mekân haline gelmeleri gerektiğini belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"İnsanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın mutlaka camilere teşkil edilmesi lazım. Çocuklarımız camilerde terbiye almalılar. Camilerde Kur'an okutulmalıdır. İslam adabının öğretilmesi lazım. Peygamber Efendimizin varisleri olan alimlerimiz, hocalarımız da o kürsünün hakkını vermesi lazım. O kürsüyü toplumun ıslahında hakkıyla kullanması lazım. Orada hakkın, hakikatin anlatılması lazım."

"Çocukları okula göndermedeki ehemmiyeti camiye göndermede de gösterelim"

Özellikle Müslüman neslin ıslahı için olabildiğince camilerin toplumun istifadesine açılması gerektiğini ifade eden Şimşek, "Camilere insanların daha çok gelebilmesi için camiler teşkil edilmesi lazım. Anne ve babaların da çocuklarını okula göndermedeki ehemmiyeti, camiye göndermede de göstermelidir. Aileler; İslami terbiye almada, Kur'an dersi almada, namazı, Peygamberi öğrenme hususunda da çocuklarını camiye teşkil etmelidir. Camiler bu konuda çok önemli ama maalesef camilerin bu önemini hakkıyla ifa etmediğine inanıyoruz." diye konuştu.

"Camilerimize sahip çıkalım"

Camilerin asli fonksiyonuna kavuşması için herkese büyük görevlerin düştüğüne işaret eden Şimşek, son olarak şunları söyledi:

"Hep beraber camilerimize sahip çıkmalıyız. Maddi ve manevi anlamda üzerimize düşen görevleri yerine getirelim. Özellikle camilerimizi bodrumlara, apartman altlarına hapsetmeyelim. Toplumumuzun kolayca gidebileceği, zevk alabileceği yerleri camiler olarak düşünmemiz gerekir."

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.