GERCÜŞ’TE BAĞ BOZUMU FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Yukarı

GERCÜŞ’TE BAĞ BOZUMU FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Batman Valiliği himayesinde Gercüş kaymakamlığı koordinesinde, Batman Belediyesi, Gercüş Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Gercüş’te Bağ Bozumu Festivali düzenlendi.

GERCÜŞ’TE BAĞ BOZUMU FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Bu içerik 926 kez okundu.

Üzümü ile ünlü Gercüş’te gerçekleştirilen festivale; Vali Ekrem Canalp ve Eşi Dr. Ayten Canalp, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, İlçe Kaymakamı Muhammed Öztaş, İlçe Belediye Başkanı Gündüz Günaydın, ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum müdürleri, ilçe halkı ve çok sayıda davetli katıldı. İlçe girişinde üzüm bağında gerçekleştirilen üzüm hasadıyla başlayan etkinlik Kaymakamlık Parkı’nda düzenlenen programı ile devam etti.

Konuşmasında Mezrone üzümünün eskiden beri ilçenin önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade eden Milletvekili Özdemir, ilçede tarımsal değeri yüksek olan üzüm temalı festivalin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, bundan 10-20 yıl önce ilçe şiddetle, kavgayla ve huzursuzlukla meşgulken, bugün ilçede; festivallerin, kültürün, turizmin ve ticaretin ön planda olduğu etkinliklerin yapıldığını vurguladı. Etkinlikte konuşan Vali Canalp, “Ben Batman’da göreve başladığımda; İl Kültür ve Turizm Müdürüne ilk talimatım; ilimiz merkez ve ilçelerinde hayatı renkli kılacak aktiviteler takvimini ortaya koymak olmuştu. Bugün ilkini yapmış olduğumuz bu bağ bozumu festivali de bu aktivite zincirinin halklarından bir tanesi olacak. Bu sene başlatmış olduğumu bu etkinlikler takvimini önümüzdeki yıla daha da geliştirilmiş olarak gerçekleştireceğiz.

Diğer ilçelerimizde de her türlü kültürel etkinliği gerçekleştirmek için gayret edeceğiz” diye konuştu.

‘’HUZURUN OLMADIĞI YERDE REFAHTA, ZENGİNLİKTE OLMAZ’’

Mezrone üzümünün Batman’ın hem kültürel hem de ekonomik hayatına anlam katan çok önemli bir ürün olduğunu ifade eden Vali Canalp, “Batman’ın köylerini tek tek ziyaret ediyorum. İnşallah ziyaret etmediğimiz köy kalmayacak. 1.900 rakamlı köyde de, 400 rakımlı köyde de envai çeşit ürünün yetiştirildiğini görüyoruz. Bizim köy ziyaretlerindeki amacımız, burayı görmek, hissetmek ve yaşamaktır. Bunu hissettiğiniz zaman da aklımıza ilk gelen şey bizim üretmiş olduğumuz bu ürünleri, Batman’ın refahına en yüksek düzeyde katkı sağlayacak şekilde nasıl kullanabiliriz. Onun arayışı içerisindeyiz. 30 yıl önce bu topraklarda silahlar, bombalar, mayınlar ve köylerde şehitlerimiz konuşuluyordu. Ama bugün biz; tarımı, sanayiyi, refahı, ticareti, turizmi, istihdamı ve zenginliği konuşuyoruz. Huzurun olmadığı yerde sadece diğerleri konuşulur. Huzurun olmadığı yerde refahta, zenginlikte olmaz ” dedi.

KONSER ETKİNLİKLERİ İPTAL EDİLDİ

Konuşmaların ardından Vali Canalp, protokol üyeleri ile birlikte alanda yöresel ürünlerin sergilendiği stantlar ziyaret etti. Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle festival programındaki; folklor, yamaç paraşütü ve konser gibi etkinlikler iptal edildi.

Etiketler: GERCÜŞ’TE BAĞ BOZUMU FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Sende Yorumla...

2022 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.