Vayy Halimize…
Yukarı
Vayy Halimize…
Eşref BOZKURT

Vayy Halimize…

Bu içerik 17618 kez okundu.

Hala yollarımızın ve caddelerimizin bu şekilde yamalı olması gönlümüzde ve gözümüzde biriken tozların hayatımıza kötü bir etken olduğunu biliyoruz. Belediyemizin bu çalışmalarından halk şikayetçi sabah kendim evimde balkonumun kapısını açamıyorum tozdan .

Bu tozlardan ve çöp konteynırların kokularının biteceğinden  hala umutsuz bakıyoruz ki insanlarımız çevresine ve etrafına hatta çocuklarına dahi bir gelecek bırakmamak için çırpınıyor!..   Neden?  Batmanın en işlek olan caddesi Turgut Özal Bulvarındaki çöp konteynır’ları  ve Yeni mahalle, Meydan mahallesinden bu güzel bahar havasını solumak imkansız denilecek seviyede. Çünkü;  temiz bir çevre temiz bir gelecek olarak  algılanmalı.

Hele hele kahvehanelerin caddede, kaldırımlarda olması daha acı verici bir durum. Çünkü; insan hayatını kolaylaştırmak için çaba sarf etmemiz gerekirken, biz daha çok insan hayatını zorlaştırıyoruz!  

 Neden?  Peki park ve yürüyüş alanlarımıza ne demeli ?  Genel olarak tüm ağaç diplerinde sigara izmaritleri yollara dağıtılmış sümkürükler ve daha nice kötü faktörler hayatımıza böyle ortak olmasını engellemeliyiz.  Çok değer verdiğim hocam Bahadır Birecikli’nin anlattıklarını asla unutmam .

 Diyordu ki: Evlerimizde yediğimiz meyve ve sebzelerin kabuklarını çöpe , yolda ilerlerken elimizdeki kabuklu yiyeceklerin kabuklarını, sigara izmaritlerini, pet su şişelerinin çöplerini ise ağaç diplerine atıyoruz …  Neden?

 Meyve ve sebze kabuklarını ağaç diplerine atmamız ve sigara izmaritlerini, pet su şişelerini çöp konteynırlarına ve plastik toplama kutularına atmıyoruz.   Sizce meyve kabukları ağaç diplerine atılsa daha iyi olmaz mı?   Zaten ağaçtan gelen meyve toprakla daya iyi çözülür ve daha verimli olur toprağa…  Diyelim ki sigara izmaritini ağaç dibine attık, ağacı suladık, ardından sigaradaki tüm nikotin ve diğer maddeler su ile toprağa karışmaz mı?  Hele hele ağaç kendi için gerekli minarelleri ve suyu toprakan almaz mı? Daha iyi oksijen için bu gerekli ama kalkıp sigarayı atarsak ağacımız damarlar yoluyla emmekte olduğu minarel , niotin ve kimyasal maddeleri emerek ortama oksijen yerine kansorejen sağlıksız  az mıktarda da oksijen verecek bunların önüne geçmemiz gerekmektedir.

Çocuklarımız ve torunlarımız için daha doğrusu insanlık için gerekli olan tek şey ‘OKSİJEN’ eğer bunu da kendi ellerimizle yok edersek;  Vayyy halimize!.. Sigara içerken sadece maddi ve kendi sağlığını kaybetmez .Etrafındaki eşi ve çocuklarıda böylece zehirlenir ve kadınların hamilelik döneminde sigara içmeleri doğacak çocuğun hastalıklı doğması veya engelli doğması demektir.  Hemen ardından yolda gördüğün arkadaşına selam verirken yüzüne nefes alıp vermen de bir daha arkadaşının seninle iletişim kurmak istememesini sen kendin körüklüyosun.  Neden sağlıkılı bir yaşam için hemen bir adım atmıyoruz.  

Globalleşen dünya ve refah seviyesi yüksek olan ülkemizde hele hele yaşanması ve güzellikleriyle anlatıla anlatıla bitirelemeyen Batman’ımıza bir çok sayıda spor kompleksleri açılmış, koşu yollumuz ve parklarımızda spor alanlarımız mevcuttur.  İnsanlarımızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmeleri için önce temiz bir çevre alışkanlığı arıdından sporla el ele verip hem kişisel hayatımız için hemde sağlıklı bir gelecek inşa etmek için lütfen birbirimize saygılı ve başka insnların hayatlarını göz önüne getirierek sürdürmeliyiz.  

Yani kendi hayatımzı koalylaştırmak için kalkıp başka insanların hayatını zorlaştırmak hiç erdemli bir davranış değildir.  

Günümüzde bir çok vatandaşımız yolda yürümekte zorlanıyor . Tozdan ve dumandan vatandaşlarımız hastalıklarından arınamıyor.

Örneğin Batman bölge devlet hastanesinde dikkatimi çekti ,04/02/2015 tarihinde sanayi kavşağında trafik kazası geçiren ve ağır bir şekilde yaralanan Nedim Aksoy dostumun MR sonuçlarını almak için gittiğimizde fark ettim 08/04/2016 yani Cuma günü sonuçları aldığımızda kendim geçtiğim tüm koridorlarda camları açarak havalanmanın daha kaliteli olaması için bi adım olabilir ama bundanda eminim hastane,okul ve büyük işletmelerde havalandırmanın olmasının gerektiğini düşünüyorum.

 Ve bunu da atanamayan iklimlendirme ve soğutma teknikerlerinin piyasada kendi işlerini dışında çalışma sürdürenler var neden bunlar vatandaşların okumuş eğitimini almış arkadaşlarımızın istihdam edilmemesi büyük bi kayıp olarak görüyorum. İş ve işçi bulma kurumu’na bu konu hakkında bir çalışma sürdürmesi ve projelerine bunu da eklemesi insanlık yararına büyük bir adımdır. Çünkü , bu eğitimli insanların bu tür büyük işletmelerde ve kurumlarda  istihdam edilmesi hem o büyük işletmede çalışan ve orda bulunan insanların gerekli kaliteli temiz bir hava alarak hastalıklardan korunabilir. Havalandırmanın önemini unutmayalım?        

Oksijenin az olduğu yerlerde baş ağrısı ve yorgunluk en üst saflardadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2021 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.