KİM TUTUYOR BU SALGININ TASMASINI?
Advert
Yukarı
KİM TUTUYOR BU SALGININ TASMASINI?
Osman BİLGİN

KİM TUTUYOR BU SALGININ TASMASINI?

Bu içerik 491 kez okundu.

Üzerine çokça konuşuldu, konuşulmaya devam ediliyor. Üzerine çokça yazıldı ve bugün yine yazıyoruz. Konuşulacak onca şey varken bir salgına yenik düşüyoruz. Salgını def etmiyor, aramızda dolaştırıyoruz. Kim tutuyor bu salgının tasmasını? Tutan kimse evine çekilsin!

Çocukluğumuzda arkadaşlar arasında eğlenerek gerçekleştirdiğimiz bir eylem vardı ve bu eylemin adı da ‘altta kalanın canı çıksın’ idi. Büyüdük ve bu eylem farklı bir hale büründü. ‘Evden çıkmayanın canı çıksın’ eylemin yeni adı oldu. Bu bir direniş gibi. Sahi evde kalmamak bir direniş miydi?

Son günlerde artan vaka sayıları ne yazık ki evde kalıp, oluşturulan direnişe dâhil olmayanları oldukça endişelendiriyor. Bu vatandaşlar endişelenmekte haklılar. Haliyle safsata olarak değerlendiriyorlar dışarı çıkmayı. Dışarı çıkanlar ise evde kalmayı safsata olarak değerlendiriyor. Bu olayın neresinden tutacağız?

Batman vaka sayısında pik yaptı. Bunu bir başarı olarak mı değerlendirmeli? Bu yapımda emeği geçenlere Allah’tan şifa dileyelim.

Evde kal, sosyal mesafeye uy, maskeni kullan, hijyen temizliğine dikkat et diye uyarılarda bulunmaktan artık utanır hale geldi yetkililer. Bir hususta uyarıda en fazla 3 kere bulunursun. Daha sonrasını uyarılan anlamıyor ise ya rol yapıyordur ya da neyse…

Ağır konuştuğumu düşünebilirsiniz ama sizin de bir izlenimde bulunmanızı rica edeceğim. Sokağa çıkacaksanız şayet vatandaşların kaçının maske kullanımına dikkat ettiğine bir bakın. Bir düğün salonunun önünden geçerken veya kenar mahallelerde yapılan sokak düğünlerine baktığınızda kaçının sosyal mesafe kurallarına uyduğuna dikkat kesilin. Yol kenarında bir banka oturun ve kaç kişinin tokalaştığını, birbirlerine sarıldıklarını gözlemleyin. Bütün bunları gördükten sonra şiir yazmaya mı karar vereceksiniz? 

Bana kalırsa çok radikal tedbirlerin alınması gerekiyor. Esnaf, vatandaş bu hususta ne diyor bilemem ama az önce bilim kurulu üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü ‘‘Kurban ritüeli nedeniyle, bu bayram, Ramazan Bayramı'ndan daha riskli.’’ diye bir açıklamada bulunmuş. Dünya Sağlık Örgütü ise aşı için korkutan bir haber yayınlamıştı. 2021’e kadar aşıyı unutmamız gerektiğini söylediler.

Bu bağlamda da Ziya Paşa’nın güzel bir sözü ile yazımı sonlandırmak istiyorum.

“Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir, Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir”

Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.