COVID-19 SALGINI VE DÜNYA
Yukarı
COVID-19 SALGINI VE DÜNYA
Mehmet Can ERTEKİN

COVID-19 SALGINI VE DÜNYA

Bu içerik 629 kez okundu.

Dünyanın gündemi COVID-19 salgınına kilitlenmiş durumda. Salgın nedeniyle hayat her alanda adeta durma noktasına gelirken, Corona salgınıyla birlikte neredeyse karanlık, sinir bozucu, bilmediğin bir şehrin sokaklarında kaybolmuş, insanlar gibi olduk.

Herkes evinde…

Salgının nedeni ve yaratacağı etkiler üzerine pek çok şey söyleniyor.

Dünyada bütün hastanelerin kapasitesi salgınla başa çıkmaya yetmiyor.

Dünya genelinde vaka sayısı 530 bini, ölüm sayısı ise 24 bini aştı.

Salgınların nedenini bugün gayet iyi biliyoruz aslında; hayvanlardan geçen virüsler, bakteriler, yüzünden hastalanıyoruz.

 Neolitik devrimle birlikte hayvanları çitliyoruz, ahıra kapatıyoruz ve onlardan geçen hastalıklarda patlama yaşanıyor.

Köleleştirmenin bedeli ile karşı karşıya kalıyoruz. İnekten tüberküloz ve kızamık, ördekten grip geçiyor.

Bu liste uzayıp gidiyor…

Hastalıklarla boğuşmaya devam ediyoruz, 1919’da 50 milyon insanın hayatına mal olan İspanyol Gribi, covıd-19’dan önceki son büyük salgın.

1980’lerde ortaya çıkan AIDS krizi de büyük maymunlardan kaynaklandı.

 2004-2007 arasında yayılan kuş gribi de kuşlardan insanlara bulaşmıştı.

 2009’daki domuz gribi de domuzlarda ortaya çıkmıştı.

Daha yakın bir zamana bakarsak, 2010’lardaki SARS virüsü salgını da yarasalardan misk kedilerine, oradan da insanlara bulaşmıştı.

Aynı zamanda, Ebola virüsü de yarasalardan insanlara bulaştı.

Aslında bunları okurken fark etmişinizdir, salgının nedeni basit. İnsanlık hep dışında kaldığı bir eko sisteme girdiğinde, oluşturduğunda salgınlarla karşı karşıya kalıyor.

Neolitik Devrim’den sonraki ikinci önemli eşik kapitalizmin ormanları yok etmesi, binlerce yıllık dokunulmamış eko sistemlerin dengesini bozduğuna şahit oluyoruz değil mi…?

Başka bir açıdan bakıp rolleri değiştirirsek şöyle de okuyabiliriz; insan bir virüs gibi başka canlıların yaşam alanlarını istila ediyor ve istila ettiği habitatlar kendisini işgalciye karşı savunuyor, olabilir mi?

ÇÖZÜM SOSYALİZMDE Mİ?

Bunun cevabı ‘nasıl bir sosyalizm? Sorusu yanıtlanmadan verilemez.

Söylenen yine sürekli daha fazla üretime ve büyümeye yaslanan bir sosyalizm ise bu ve benzer salgınların önüne geçemeyiz.

Antikapitalizm ancak doğal ekosistemleri işgal eden iktisadi büyüme ve daha fazla tüketme eğiliminin önüne geçebilirse salgın dalgalarının önüne geçebilir.

Yani sadece kamuculuk yetmez ekolojist bir sosyalizmde çözümün zorunlu adresidir.

Salgında hızla ‘her şeyi özelleştir elimci’ neo liberal sağlık sistemini felç etti ve en liberal iktidarlar bile kamucu adımlar atmak zorunda kaldı. 

 İşsiz kalana maaş ödemeleri, ücretsiz sağlık hizmetleri devreye girdi.

Dolayısıyla çözüm sosyalizmde sloganları da yükselmeye başladı.

Sonsuz sermaye birikim mantığına dayanan bir sistemin, iktisadi aklın kriz anlarında felç olması kaçınılmaz.

Para ekonomisinin devamlılığı için her şeyin para ile ölçülebildiği bir istikrar lazım.

Bir felaket kısa sürede dayanışma gibi para ile ölçülemeyen şeylerin devreye girmesini sağlıyor ve hakim paradigma sorgulanır hale geliyor.

Çözüm sosyalizmde mi?

Bunun cevabı ‘nasıl bir sosyalizm?’ sorusu yanıtlanmadan verilemez. Söylenen yine sürekli daha fazla üretime ve büyümeye yaslanan bir sosyalizm ise bu ve benzer salgınların önüne geçemeyiz.

Antikapitalizm ancak doğal ekosistemleri işgal eden iktisadi büyüme ve daha fazla tüketme eğiliminin önüne geçebilirse salgın dalgalarının önüne geçebilir. Yani sadece kamuculuk yetmez ekolojist bir sosyalizmde çözümün zorunlu adresidir.

Sağlık ve sevgiyle kalın sevgili okur

Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.