TEFSİR DERSLERİ -1-
Yukarı
TEFSİR DERSLERİ  -1-
Muhammed GÜNAY

TEFSİR DERSLERİ -1-

Bu içerik 2784 kez okundu.

Bakara suresinin başında bulunan elif lam mim harfleri kesinlikle anlamı, Allah ve Resulü tarafından bize bildirilmeyen ayetlerdir. Kim ne yorum yaparsa yapsın, bu yorumlar Allah'ın kastettiği manalara delalet etmez. Dolayısıyla bu yorumlar eksik kalır. Şunu da bilmek lazım. Allah Teala'nın anlamını bildirmediği kısımların üzerinde fazla durmaya gerek yoktur. Bunları gördüğümüzde hepsi Allah'ın katından inmiştir. Biz onlara iman ettik. Diye söylemeliyiz.

          Hiç şüphesiz kendisinde hiçbir şüphe bulunmayan bu kitap Mut'taki olanlar için rehberdir. Hidayete götüren bu kitap Mut'taki olanlar için bir rehberdir.  Kuran'ı Kerim, rehberi olmayan hiçbir yolcu ulaşmak istediği menzile ulaşamaz. Yolda çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalır ve helak olup gider. Bu yüzden her yolcu ulaşmak istediği yere kendisini ulaştıracak bir rehber bulmak zorundadır. İşte Kuranı Kerim'in rehberliği de herkes için lazımdır. “Lilmuttakinin” başında geçen “lam”harfi kur’anın rehberliğini muttakilere has kılıyor. Yani muttakilerin dışında kalanlara rehberlik etmiyor. Sadece muttakiler için rehberlik yapıyor. Mesela Turist rehberi diyoruz veya Ticaret Rehberi diyoruz. Dolayısıyla bu Kuran muttakiler için, takvalı olanlar için rehberdir. Allah'tan gerçek anlamıyla korkanlar için, Allah'ı gerçek anlamıyla sevenler için yani Allah'ın yolunda hiçbir dünyevi menfaat beklemeden sadece Allah'ın rızasını kazanmak için yol alanlara rehberlik eder. Bakıyoruz birçok insan var Kur'an okuyor ama Kur'an ona rehberlik etmiyor.

         Kuran'ı ezberlemiş, tefsirini yazmış, üzerinde yorumlar yapmış ama Kuranı Kerim onlara rehberlik etmek bir yana okuduğu ayetlerin, tefsirini yaptığı  ayetlerin tam tersine yaşamını sürdürüyor. Tam tersine hareket ediyor. Kur’an, namaz kılmayanları veli edinmeyin, onları başınıza yönetici yapmayın diyor. Sizin yöneticinizin ancak namaz kılan, zekatını veren ve ruku eden müminlerin olabileceğini söylediği halde ( maide 55) bırakın namaz kılanı, tümüyle namaza ve namaz kılana düşmanlık yapanın arkasından koşuyor. Bu adam, sarıklı, cübbeli bir alimdir. Veya şeyh, sofidir. Camide en ön safta bulunmaktadır. Ama okuduğu kur’anı kerimin emirlerinin tersine hareket etmektedir. Bu yüzden Kuranı Kerim bunlara rehberlik etmiyor. Sebebi ise bunlar muttaki olmadıkları içindir. Takva sahibi olmadıkları içindir. Eğer Takva sahibi olsalardı Allahu Teala bu Kuranı Kerimi onlar için bir Hidayet kaynağı yapardı.  Dolayısıyla derdi ve amacı Allah'ın rızasıolmayanlara Kur’an Kerim rehberlik etmez. İstedikleri kadar okusunlar, İstedikleri kadar tefsir etsinler.

          Bir insan Kur’an’ı kendinse rehber etmek istiyorsa, yapacağı bütün işlerde ona danışacaktır. Eğer izin verirse, yapacak. İzin vermiyorsa yapmayacaktır. Kur’anı, kendisine rehber edinen biri hiçbir şekilde Kur’an’a göre hareket etmeyenleri kendisine REHBER yapmayacak. Kur’an benim rehberimdir deyip Kur’an düşmanlarının peşinde gidenler cehenneme düştükleri zaman farkına varırlar ama o da geri dönüşü olmaz.

           Allah bizi Kur’an’ı gerçek anlamı ile rehber edinenlerden eylesin.

Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.