Yukarı

DEDAŞ, kaçağı havadan önleyecek

Dicle Elektrik tarafından hayata geçirilen ve sorumluluk bölgesinde ‘Resim İşleme’ tekniğiyle tarımsal sulamada kullanılan kaçak elektriği önleyecek AR-GE projesi,

DEDAŞ, kaçağı havadan önleyecek
Bu içerik 950 kez okundu.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından kabul edildi. Büyüklüğü 61 bin kilometrekareyi aşan sorumluluk sahası üzerinde kullanılacak proje sayesinde, ekili ürün cinsi, topraktaki nem ve arazi yapısı gibi özelliklere bakılarak ne kadar elektrik tüketildiği uydu destekli olarak belirlenebilecek.

Sektöründe ilk AR-GE merkezini açan Dicle Elektrik, öncelikli olarak kaçak elektrik kullanımını önleyecek projeler geliştiriyor. Şirket tarafından hazırlanan ‘Resim İşleme İle Tarımsal Sulama Alanlarında Kaçak Kullanım Tespit ve Tüketim Tahmin Sistemi Geliştirilmesi Projesi’ EPDK tarafından kabul edildi ve uygulanması için altyapı çalışmalarına başlandı. Dicle Elektrik yetkilileri projenin amacını, tarımsal sahalarda kaçak kullanımı en hızlı ve güvenilir biçimde belirlemek, önlemek ve bölge genelindeki abonelere kesintisiz elektrik enerjisi sunmak olarak açıkladı.

 HIZLI VE GÜVENİLİR PROJE

Proje hakkında bilgi veren Dicle Elektrik yetkilileri, askeri, güvenlik, sağlık ve sosyal alanlarda da kullanılan resim işleme tekniği sayesinde saha çalışmalarında çok daha hızlı ve güvenilir sonuç alacaklarını bildirdiler. Dicle Elektrik yetkilileri, Resim İşleme Projesi ile harita incelemesi ve tespitlerin dijital ortamda çok daha hızlı ve hatasız biçimde yapılabileceğini açıkladı.

Etiketler: DEDAŞ kaçağı havadan önleyecek elektrik kaçak Dicle Elektrik
Sende Yorumla...