Ramazan'da beslenme nasıl olmalı?
Advert
Advert
Yukarı

Ramazan'da beslenme nasıl olmalı?

Uzun yaz günlerine denk gelmesinden dolayı RAMAZANDA beslenme çok daha önemli.

Ramazan'da beslenme nasıl olmalı?
Bu içerik 406 kez okundu.

Uzun süre aç kalınması metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır.Kan şekeri ve tansiyon düşmeleri olabilir.Vücut ısısında azalmalar, baş ağrısı, depresyon, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, halsizlik gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Bu nedenle mutlaka SAHURA kalkılmalıdır.

2 ANA ÖGÜN VE 2 ARA ÖGÜN YAPILMALI…

Sahur ve iftar iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün olarak düzenlenmeli, azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.

İftarda nelere dikkat etmeliyiz ?

 

İftarda fazla miktardaki yemek  yenilmesiboş mideye yüklenilmesine sebep olur.  Çorba veya  kahvaltılık, hurma, domates, peynir gibi hafif yemeklerle başlanılmalı   10-15 dakika ara verdikten sonra ana yemeklere geçilmelidir.

Ana yemek olarak az yağlı et  yemekleri veya sebze yemekleri tercih edilmelidir.Yemekler  uygun pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.

İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

 Kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine; bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

Sahurda sıkı bir kahvaltı yapın!

Uzun yaz günlerinden dolayı mutlakageç sahur yapılmalı.

Sıkı bir kahvaltı şeklinde olması gerekir sahurun. Protein tokluk sağladığı için yumurta, peynir, süt, yoğurt mutlaka tüketilmelidir sahurda.

Bol sıvı alınmalı, su içilmelidir.

 Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir.

Sahur yemeklerini azar azar, iyice çiğneyerek yenilmeli. Çiğ sebze, domates, salatalık gibi yiyeceklere mutlaka sahurda yenilmeli.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücut direncinin artması için mevsim meyvelerinden sahur bittikten sonra bir porsiyon tüketilmelidir.

Etiketler: Ramazan'da beslenme nasıl olmalı beslenme ramazan ayı
Sende Yorumla...