Advert
Advert
Yukarı
Advert

RAHİP DANİEL’DEN ŞİMŞEK'E TEŞEKKÜR

Batman’ın Gercüş ilçesinde bulunan ve yaklaşık yüz yıl önce terk edildiği için hiçbir Süryani'nin yaşamadığı harabe haldeki Mor Aho Manastırı'n üzerine, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in destekleriyle yeni bir kilise inşa edildi.

RAHİP DANİEL’DEN ŞİMŞEK'E TEŞEKKÜR
Bu içerik 301 kez okundu.

Önceki gün yapılan Manastır'ın açılış törenine Vali Ahmet Deniz, AK Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, AK Parti İlçe Başkanı Şefik Öner, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Rahip Daniey Savcı ve kurum yetkilileri katıldı. Harap durumda olan ve cemaati yüz yıl önce bölgeyi terk ettiği için kendi haline bırakılan, iklim ve doğa şartlarının tahribatı sonucu duvarları yıkılan ve büyük bir kısmı çöken Manastır, 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından eski haline göre çok daha büyük bir şekilde yeniden inşa edilerek Hıristiyanların ibadetine açıldı. Köyde şu an hiçbir Süryani'nin olmadığını ve genellikle Süryanilerin Avrupa ülkelerinde yaşadıklarını belirten Manastır'ın sorumlusu Rahip Edip Daniel, "sadece bir Süryani bile gelse kilisenin onarılmasının önemli olduğunu" ifade ederek kilisenin yapımına verdiği destek nedeniyle Başbakan Yardımcısı Şimşek'e teşekkür etti.

Etiketler: RAHİP DANİEL Mor Aho Manastırı Vali Ahmet Deniz AK Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi Gercüş Batman Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş
Sende Yorumla...