Advert
Advert
Yukarı
Advert

BARO BAŞKANI ÇAKAN: ENDİŞELİYİZ

Güvenlik soruşturmalarının toplumsal mağduriyeti her gün daha da artırdığını söyleyen Batman Barosu Başkanı Çakan, bu durumun bölgesel bir tavır olmasından endişe duyduklarını belirterek, yetkililerden gerekli hassasiyeti beklediklerini söyledi.

BARO BAŞKANI ÇAKAN: ENDİŞELİYİZ
Bu içerik 762 kez okundu.

Güvenlik soruşturmalarını değerlendiren Batman Barosu Başkanı Avukat Abdulhamit Çakan, güvenlik soruşturmalarının normal olduğunu fakat hakkaniyete riayet edilerek yapılması gerektiğini kaydetti. Hukuk ve adalete aykırı güvenlik soruşturmalarının büyük mağduriyetlere yol açtığını söyleyen Çakan, yetkililere çağrıda bulunarak bu durumun, toplumdaki güveni zedelediğini ve bunun bir an önce önlenmesi gerektiğini söyledi.

‘BÖLGESEL’ KAYNAKLI İDDİALAR VAR

Son zamanlarda, açılan güvenlik soruşturmalarının çok sayıda vatandaşı mağdur ettiğine dair haberlerin sık sık gündeme geldiğini belirten Çakan, “Son dönemlerde biz avukatlara en çok yapılan başvurulardan biri de memuriyete alımlarda güvenlik soruşturmalarından kaynaklı olarak ‘Güvenlik soruşturmasından geçemediniz. Sizi bu nedenle memurluğa alamıyoruz’ şeklindeki başvurulardır. Özellikle bunun, bölgesel kaynaklı olduğuna ilişkin iddialar çok fazladır. Son zamanlarda meslektaşlarımın en çok açtığı idari davalar da bu yöndedir. Örneğin; sağlık bölümünden mezun olmuş, KPSS sınavından yeterli puanı almış ve akabinde memur alımı için başvurmuş şahıslar, haklarında 3-4 ay devam eden güvenlik soruşturmaları yapılıyor. Daha sonra ‘Devlet Memurları Kanunu 46’ncı maddesine göre memurluğa alımınız uygun görülmemiştir’ şeklinde bir cevabi yazıyla karşılaşıyor insanlarımız” dedi.

Etiketler: BARO BAŞKANI ABDULHAMİT ÇAKAN Batman Barosu Avukat Abdulhamit Çakan Güvenlik soruşturmaları
Sende Yorumla...