Advert
Advert
Yukarı
Advert

50 MİLYON TURİST 50 MİLYAR DOLAR

Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen programda konuşan Vali Ahmet Deniz, “2023 hedeflerimizde 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var” dedi.

50 MİLYON TURİST 50 MİLYAR DOLAR
Bu içerik 348 kez okundu.

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “42. Turizm Haftası” açılış programı yapıldı. Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programda konuşan Vali Deniz, turizmin tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE TURİST SAYISI VE GELİR AÇISINDAN 6’NCI ÜLKEDİR”

Turizmin çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu aktaran Deniz, “Turizm dünyanın her ülkesi için de bizim için de çok önemlidir. Dünya ülkeleri arasında Türkiye, turist sayısı ve geliri açısından 6’ncı ülkedir. Hem de insanların birbirlerini tanıması açısından çok önemlidir. İnsanlar birbirlerini tanıyınca önyargılar kırılıyor. Yapılan çalışmalarla Türkiye’ye gelemeyen insanların bakışıyla, Türkiye’ye gelip tatil yapan insanların bakışı arasında uçurum var. Türkiye’ye gelen insanların bizim insanımızı, kültürümüzü sevmemesi, bize saygı duymaması mümkün mü? Çünkü biz insana değer veriyoruz. Kültürümüzde, her şeyin başında insan var.” dedi.

“40 MİLYONA YAKIN TURİST BEKLİYORUZ”

Turist sayısında Türkiye’nin başarı hikâyesi yakaladığını vurgulayan Deniz, “1990’larda 5 milyon civarında turist gelirken, 2000’lerde 10 milyon ve bu yıl 40 milyona yakın turist bekliyoruz. 2023 hedeflerimizde de 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var. Türkiye’nin, bu potansiyelin çok daha üzerine çıkabilecek bir potansiyeli var. Allah’a şükür huzur, birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz var. Türkiye’nin turizm başarı hikâyesi birçok ülkeye de örnek oluyor. Bizde Batman olarak Türkiye’nin bu başarı hikâyesinden bir ders çıkararak, katkı sunup daha iyi yerlerde olmamamız lazım.” diye konuştu.

Etiketler: Turizm Haftası Vali Ahmet Deniz Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sende Yorumla...