"BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TIP FAKÜLTESİDİR"
Advert
Advert
Yukarı

"BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TIP FAKÜLTESİDİR"

Batman Kalkındırma Platformundan oluşan bir heyet, Batman’daki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek Batman’a tıp fakültesinin kurulması için destek talebinde bulundu.

Bu içerik 412 kez okundu.

Platform adına açıklamalarda bulunan Zeki Şaşmaz, Batman’a gelen göçler, nüfus artış hızının yüksek olması ve çevre illerin sağlık hizmeti alma noktasında öncelikle Batman’ı tercih etmiş olmalarının kişi başına düşen yatak sayısını Türkiye ortalamasının çok altında bıraktığını söyledi.Vatandaşın Batman’da sağlık hizmetlerine teveccühünün artarak devam ettiğini belirten Şaşmaz, "2017 yılında kendi nüfusunun 4-5 katından daha fazla hastaya yaklaşık 2 milyon 700 bin kişiye poliklinik hizmetleri verilmiştir. Nüfus büyüklüğü itibariyle 81 il arasında 36’ncı sırada bulunan Batman, merkez nüfus büyüklüğü itibariyle ilk 25 il arasındadır. Ancak Batman her iki açından da sürekli büyümeye devam ederken, Batman’dan küçük olan ve bir kısmı daha da küçülen 25 veya 30 ilde en az bir tıp fakültesi veya araştırma hastanesi mevcuttur. Bunların çoğunda hem tıp fakültesi hem araştırma hastanesi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu illerin birçoğu coğrafik açıdan da birbirine yakın illerdir." diye konuştu.

“TIP FAKÜLTESİ İÇİN YÖK’E BAŞVURU YAPILDI”

Batman Kalkındırma Platformundan (BAKAP) bir heyet, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’u ziyaret ederek Batman’a Tıp Fakültesi’nin kazandırılması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ziyaret sırasında Batman Üniversitesi Rektörü Durmuş, üniversite bünyesinde Tıp Fakültesinin kurulması için YÖK’e başvuruda bulunduklarını söyledi.

Etiketler: BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TIP FAKÜLTESİDİR Batman Kalkındırma Platformu tıp fakültesi Batman BAKAP Rektör Aydın Durmuş açıklama
Sende Yorumla...