Advert
Advert
Yukarı
Advert

VALİ DENİZ: HİÇ KİMSENİN HATIRI İÇİN BİR ŞEY YAPMAYIZ!

Batman Valisi Ahmet Deniz yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldiği basın toplantısında çalışmalar ve yatırımlar ile ilgili önemli bilgiler verdi.

VALİ DENİZ: HİÇ KİMSENİN HATIRI İÇİN BİR ŞEY YAPMAYIZ!
Bu içerik 556 kez okundu.

Batman’daki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle Mado Cafe’de kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Vali Ahmet Deniz,  kente yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile bilgi verdi. Son günlerde Batman gündemine gelen 500 yataklı hastane ile ilgili konuşan Vali Deniz, “200 yataklı hastane planlaması vardı. Ancak bunu 500 yataklıya çevirmek için başvurduk. Mevcut yerde 60 dönümlük yer ayırmıştık, ama bakanlık 100 dönümlük yer isteyince mevcut yeri değiştirmek durumundayız. 120-130 dönümlük yer arıyoruz. Ama yaptığımız araştırmalarda hastanenin mevcut yere yapılmasından yana. Bakanlık ile görüşeceğiz eğer 80 dönüme ikna edebilirsek aynı yerde yapacağız. Bunda hiç kimsenin hatır gönül meselesi için bir şey yapmayız. Bugünden tıp fakültesi için alt yapıyı hazırlamak adına bu hastanemizi yapmamız lazım. Bugün hastaneyi yaptığımız zaman tıp fakültesi kendiliğinden gelir.” dedi.

İSLAM’A KARŞI DÜNYADA BİR PROJE VAR

İslam’ı ötekileştirme, düşmanlaştırma gibi büyük bir proje olduğuna dikkat çeken Vali Deniz, “İslam’ı ötekileştirme, düşmanlaştırma, terörle anma gibi büyük bir proje var son yıllarda. Bunu görmemek için kör duymamak için sağır olmak lazım. 100 yıl önce bu coğrafyada bir projeyi hayata geçirmek isteyenler başaramadı 100 yıl sonra yeniden hayata geçirmeye başladılar. Bunlar bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Bize düşen daha çok çalışmaktır.” diye konuştu.

BATMAN’A MESİRE YERLERİ AÇIYORUZ

Batman’da vatandaşların en çok mesire yeri talebi olduğuna dikkat çeken Vali Deniz, “3 milyon liraya yapımı tamamlanan 500 dönüm üzerine Kıra Dağı'nda mesire alanının açılışını 2 hafta içerisinde gerçekleştireceğiz. Malabadi de tabiat parkı yapılacak. Kırkat göletine mesire yerini açtık” şeklinde konuştu.

Batman olarak huzur olduğunu ve sıkıntı olmadığını dile getiren Vali Deniz, Polis ve jandarma halkın güvenliği için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ

Başlatılan okuryazarlık seferberliğine katılıma işaret eden Vali Deniz, “Okuryazarlık seferberliğine teyzelerimiz, annelerimiz geliyor. 8 bin’in üzerinde katılım var. 15 bin rakamına ulaşmayı planlıyoruz. Kursa gelenlere yemek takımı hediye ediyoruz. Kurslara yoğun katılım var.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM YATIRIMLARI

Batman’da yapılan yatırımlarda 10-15 yıl öncesine göre çok iyi olduğunu belirterek, “Batman'ın durumu diğer illere göre ve her alanda 10-15 yıl öncesine kadar çok daha iyi. Şu anda 480 derslik şuan yapılıyor, 600 derslikli okulu da ihaleye çıkaracağız. Hedefimiz 2019'da tekli öğretimin altyapısını hazırlamak. Eğitimin çıtası yükselmedikçe ne yaparsanız boştur. Eğitimde kararlı adımlar projesinin sonuçlarını almaya başladık. TÜBİTAK bize gönderdiği yazıda 745 proje ile TÜBİTAK'a proje gönderen 4.’üncü il olduk” bilgisini verdi.

İŞSİZLİK VE YATIRIMLAR

Batman ve köylerine yapılan yatırımları anlatan Vali Deniz, “Geçen sene 260 kilometre sıcak asfalt yaptık köylerimizde. 15 milyon olan KÖYDES ödeneği bu yıl 25 milyona çıktı. 15 bin kişilik stadımız 2-3 ay içerisinde açılarak hizmete sunulacak. Batman TRC3 bölgesinde yer alıyor. İşsizlik oranı yüksek olan bir bölgedir. Önceliğimiz eğitim ve istihdam dedik. Uzun süredir devam eden 2 bin dönümlük arazinin kamulaştırma işlemleri tamamlandı 30 milyon lira kamulaştırma bedelini yatırdık, şuan parselasyon yapıyoruz. Geçen hafta 12 yatırımcıya da yer tahsisi gerçekleştirdik. Tamamlanması ile beraber 15 bin kişilik istihdam öngörüyoruz.” dedi.

BATMAN BATIDAKİ YATIRIMCILARIN GÖZDESİ OLDU

Yatırımlar ile ilgili bilgi vermeye devam eden Vali Deniz, “Burası batıdaki yatırımcıların gözdesi oldu. Özellikle tekstil merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu yıl bu kapsamında tekstil meslek ve moda meslek yüksek okulu açacağız. Burada artık tasarımda yapılacak. O kültür ve potansiyel var Batman'da. İstanbul'a çalışmak için gidenlerin neredeyse tamamı tekstillerde çalışmış bugün de gelip kentine tekstil yatırımı yapıyor. Batman ulaşımı kolay, iklimi ılıman olduğu için her açıdan yatırıma elverişli. Batman 3-5 yıl içerisinde birçok sorununu çözmüş olacak.” şeklinde konuştu. Vali Deniz, konuşmasının sonunda yapılan sosyal yardımlarda mesafe alındığını belirterek şöyle dedi: “Sosyal yardımlaşma her gün 250 aileye ulaşıp bir sorunu, sıkıntısı, derdi var mıdır diye görüşmeler yapıp sorununu gidermeye çalışıyor. Bir vatandaşımızın sıkıntısı varsa biz rahat edemeyiz. Şuana kadar sosyal markette 20 bin kişiye ulaşmışız. İhtiyaç sahiplerimizin de desteği ile ücretsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerimizi giydiriyoruz. Engelli, evde bakım ücretleridir gerçekten Türkiye sosyal devlet olma alanda son yıllarda çağ atladı. Türkiye bu kadar saldırıya rağmen FETÖ, PKK DEAŞ'a rağmen hızlı bir şekilde büyüyor. Yüzde 7,4 gibi büyüme rakamı ile dünyada örnek oldu.” Toplantı sonrası “Batman Her yerde okuyor” kampanyası kapsamında gazetecilere kitap dağıtıldı. Kampanyaya destek veren gazeteciler Vali Deniz ile birlikte kitap okumaları ile toplantı sona erdi.

Etiketler: Batman Valisi Ahmet Deniz yerel ve ulusal basın temsilcileri toplantı Batman Çalışmalar MESİRE YERLERİ AÇIYORUZ OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ EĞİTİM YATIRIMLARI Cebrail Uyanık Gazeteci İŞSİZLİK VE YATIRIMLAR BATMAN BATIDAKİ YATIR
Sende Yorumla...