PERİTON DİYALİZİ HAYATINI KOLAYLAŞTIRDI
Yukarı

PERİTON DİYALİZİ HAYATINI KOLAYLAŞTIRDI

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Periton Diyaliz Ünitesi hastaları aldığı hizmetle evlerinde, işyerlerinde rahatlıkla tedavilerini kendileri uygulayabiliyorlar.

PERİTON DİYALİZİ HAYATINI KOLAYLAŞTIRDI
Bu içerik 605 kez okundu.

EVDE KENDİ BAŞINA UYGULAYABİLİYOR

Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç, “Periton diyalizi halk içinde pek bilinmediğini, ancak günümüzde son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan konforlu ve lüx bir tedavi özelliğini taşıdığını söyledi. Dr. Kemeç “Bu tedavi modalitesi dünyanın dört bir köşesinde kullanılmakta ve son dönem böbrek yetmezliği olan hastaların tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Sürekli ayaktan periton diyalizi tedavisinin hemodiyaliz tedavisine kıyasla bazı avantajları bulunmaktadır. Hemodiyalize kıyasla daha iyi kan basıncı kontrolü sağlanmaktadır. Daha iyi sıvı kontrolü (aşırı sıvı birikimi olmaz) sağlanabilmektedir. Çok az diyet kısıtlaması gerekmektedir. Kalp ve damar sistemine yükleme çok az olduğundan özellikle yaşlı hastalarda ve çocuklarda uygulanması tercih edilebilmektedir. Kanın pıhtılaşmasına engel olmak amacıyla damar içi yoldan heparin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır. Tedavi hastanın kendisi tarafından uygulanmakta ve hasta kendini daha iyi hissetmektedir.

Periton diyaliz ünitesi sayesinde hastalarımız şehir dışına gitmek zorunda kalmıyor. Çevremizdeki bazı illerde bu bölümün olmaması nedeniyle il dışından da hasta kabul etmekteyiz. Periton diyalizi evde hastanın kendi başına da uygulayabileceği bir tedavi yöntemi olup burada ilk eğitimlerini alıp daha sonra evlerinde bu tedaviye devam edebilmektedirler” dedi.

SURİYELİ HASTA, PERİTON DİYALİZİ KENDİM UYGULUYORUM

Periton diyaliz hastası Suriyeli Wisame Elaziz, “Diyalize bağlı kalacağımı öğrendiğimde dünyam başıma yıkıldı. Haftanın belli zamanlarında devamlı hastaneye gelerek makineye bağlanmak çok zor bir durumdur. Neyse ki periton diyaliz var ve ben tedavimi kendim de uygulayabiliyorum. Periton diyaliz hayatımı kolaylaştırdı. Ayrıca Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Periton Diyaliz Ünitesi bu konuda çok iyi hizmet veriyor. Bizlere evimizdeki yakınlarımız gibi hizmet ediyor. Tüm personel şefkatle yaklaşıyor ve bu bizler için çok önemli. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

Etiketler: Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Periton Diyaliz Ünitesi hizmetler evlerinde PERİTON DİYALİZİ HAYATINI KOLAYLAŞTIRDI Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç Sürekli hasta Suriyeli Wisame Elaziz
Sende Yorumla...

2022 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.