DİRİL‘İN AKIBETİ SORULDU
Yukarı

DİRİL‘İN AKIBETİ SORULDU

İnsan Hakları Derneğinin her hafta Cumartesi günleri yaptığı ''Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" eylemlerin 512. Haftasında Ocak 2020‘de Şırnak Beytüşşebap ilçesine kayıplara karışan ve 739 gündür haber alınamayan Hürmüz Diril‘in akıbetini soruldu.

DİRİL‘İN AKIBETİ SORULDU
Bu içerik 195 kez okundu.

Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan eylemin açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

"Bu hafta 2 yılı aşkın zaman önce yani 8 Ocak 2020‘de Şırnak Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Mehri) köyünde eşi Şimuni Diril ile birlikte kaybedilen ve kendisinden 739 gündür haber alınamayan Hürmüz Diril‘in akıbetini soruyoruz. 8 Ocak 2020 günü ve sonrasında yaşananlara; O tarihte köyün de içinde olduğu bölgede Pençe-3 ve Kartal Harekatı Operasyonları yapılmaktadır.Köyde yaşayan 3 haneden biri de Diril ailesi ile akraba olan Apro Diril’dir. Olay günü köyde bulunan Apro Diril ne jandarmaya ne de Diril ailesinin çocuklarına haber vermemiştir.Kaybedilme olayının tanığı Apro Diril, ‘Diril ailesinin örgüt mensupları tarafından kaçırıldığını’, ‘birkaç günlük bir iş için başka bir yere gittiklerini’ şeklinde çelişkili beyanlarda bulunmuştur. Daha sonra Apro Diril savcılığın itirazlarına rağmen 3 defa tutuklanıp serbest bırakılıyor. Diril ailesinin çocukları anne ve babalarına ulaşamayınca 10 Ocak’ta köye gelip anne ve babalarını aramaya başlar. Olayın duyulması üzerine çevre köylerden bir grup arama çalışmalarına başlar. Ancak şüpheli bir şekilde kayıp Diril ailesinin bulunduğu haberi verilir ve aramaların durdurulması sağlanır. Kaybedilme olayından 70 gün sonra anne Şimuni Diril’in cesedi çocukları tarafından işkence edilmiş ve öldürülmüş bir halde dere yatağında bulunur. Bir ailenin operasyonların yaşandığı bir ortamda kaybolması anlaşılır ve kabul edilir değildir. Bir insanın 2 yılı aşkın süredir bulunamıyor ve akıbeti belirlenemiyor. Akıbetinin belirlenememesinde en başından beri etkin soruşturma yürütmeyen adli mercilerin ihmali veya yargıya hükmeden güçler bulunmaktadır. Cezasızlık politikasının sonucu olarak da failler hala aramızda dolaşmaya devam ediyor."

Etiketler: Batman İnsan Hakları Derneği Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın 512. Hafta Hürmüz Diril Hürmüz Diril‘in akıbetini soruldu
Sende Yorumla...

2022 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.