'DÜNDEN BUGÜNE BATMAN' FOTOĞRAF SERGİSİ
Yukarı

'DÜNDEN BUGÜNE BATMAN' FOTOĞRAF SERGİSİ

Vali Hulusi Şahin, Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Petrol City AVM'de düzenlenen ‘Fotoğraflarla Dünden Bugüne Batman' adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

'DÜNDEN BUGÜNE BATMAN' FOTOĞRAF SERGİSİ
Bu içerik 230 kez okundu.

Katılımcılarla birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Vali Şahin,  sergiyi gezerek sergilenen eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Sergi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şahin; “Fotoğraflarla Dünden Bugüne Batman' sergisinin açılışını gerçekleştirdik. 1900’lerin başında Getrude Bell’in çekmiş olduğu Hasankeyf fotoğrafları elimizdeki en eski kaynak. Ondan sonraki süreç özelikle Türkiye Petrolleri’nin arşivinden faydalanmışlar. Böylece 1950, 60 ve 70’li yıllarda şehrin gelişimi ile ilgili de ilginç fotoğraflar var. Ayrıca çok değerli fotoğraf sanatçılarımızın çektiği bugünkü Batman’da yaşanan gelişim ve değişimin fotoğrafları yer almaktadır. Özellikle Hasankeyf’te Ilısu Barajı’ndan dolayı büyük çaplı değişim oldu. Onu yansıtan çok hoş karelerle karşılaştık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu resimleri yeni gelen yöneticiler kullanarak yeni yeni sergiler açarlar. ‘O zaman neymiş, bugün ne oldu’ derler. Bizim çabamız, bugünden geleceği inşa etmek üzerine… Fotoğraflarla Batman sergisi hayırlı olsun, sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum " diye konuştu. İngiliz seyyah Getrude Bell tarafından 1911 yılında Hasankeyf ilçesinde çekilen fotoğraflar, Batmanlı ödüllü fotoğraf sanatçısı Orhan Kartal ve ünlü fotoğrafçı Canan Yaşar’ın fotoğraflarının yanı sıra fotomaraton fotoğrafları, Hasankeyf Gece Gözleme Fotoğraflama etkinliği fotoğraflarının yer aldığı sergi; 16 Ocak Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Serginin açılışına; Vali Şahin'in yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı Abdulvahap Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü  Mehmet İhsan Aslanlı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Ümit Çiçek, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Besim Eviz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Fevzi Bakır, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ömer Faruk Özel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Etiketler: Vali Hulusi Şahin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Petrol City AVM'de Fotoğraflarla Dünden Bugüne Batman fotoğraf sergi fotoğraf sergisi fotoğraf sergisinin açılışı Batman
Sende Yorumla...

2022 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.