ÜNİVERSİTEDE KADIN VE AİLE ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU
Yukarı

ÜNİVERSİTEDE KADIN VE AİLE ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

ÜNİVERSİTEDE KADIN VE AİLE ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

ÜNİVERSİTEDE KADIN VE AİLE ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU
Bu içerik 339 kez okundu.

Batman Üniversitesinde kadın ve aile sorunları alanında, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmaların yapılması ve bu tür araştırmaların desteklenmesi; akademik ve toplumsal nitelikli panel, seminer, konferans, çalıştay ve benzeri toplantıların yapılması, eğitim çalışmalarında bulunulması, projeler geliştirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının oluşturulması amacıyla Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. 21 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle kurulan merkezin geniş bir faaliyet alanı bulunuyor.

Üniversitede merkezin kurulması ile birlikte merkezin amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde kongre, sempozyum, konferans, seminer ve benzeri faaliyetler düzenlemek gibi birçok konuda çalışmalar yapılması planlanıyor. Toplumsal yapıda kadın hakları ve sorunları konusunda farkındalık oluşturarak kadınların hayatın her alanında karşılaştığı problemlerin, engellemelerin azaltılmasını sağlamak ve kadın haklarını destekleyici bir kültürün gelişmesine katkı sunacak faaliyet ve etkinliklerin yapılmasının amaçlandığı merkez ile ilgili açıklamalarda bulunan Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, geçmişten günümüze kadar kadınların yaşadığı sorunların farkında olduklarını ve merkezin olanakları ölçüsünde çözüm geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Göreve geldikleri günden bu yana üniversite-şehir bütünleşmesi noktasında çalışan ve bu merkezle birlikte toplumsal katkının sağlanmasını önemsediklerini kaydeden Rektör Demir sözlerine şu şekilde devam etti: “Toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının oluşturulması çalışmalarımız arasında özenle üzerinde durduğumuz bir konu. Ayrıca üniversiteler başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak ortak projeler üretmek istiyoruz. Kadın çalışmaları konusunda yerel ve evrensel problemler için çözümler üretirken bir yandan da lisansüstü eğim ile akademik çalışmalar yapmak da amaçlarımız arasında yer alıyor.”​dedi

Etiketler: Batman Üniversitesi KADIN VE AİLE ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU
Sende Yorumla...

2021 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.