YEMEK FABRİKASI İŞLETMECİLERİ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ
Yukarı

YEMEK FABRİKASI İŞLETMECİLERİ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ

Geçtiğimiz yıl mart ayından bu yana etkisini sürdüren Covid-19 pandemisi sonrası birçok esnaf gibi kimi yemek fabrikaları da kepenk kapatmak zorunda kalırken kimisi de iflasın eşiğine geldi.

YEMEK FABRİKASI İŞLETMECİLERİ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ
Bu içerik 582 kez okundu.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve etkisini sürdüren yeni tip Coronavirus (Covid-19) hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pandeminin en çok etkilediği bir diğer kesim ise yemek fabrikaları geliyor.

Batman’da da birçok yemek fabrikası, iş yapamadığı ve iflasın eşiğine geldiği için kepenklerini bile açmazken, açık olan iş yerleri ise ayakta kalma mücadelesi veriyor. Yaşadıkları mağduriyeti anlatan yemek fabrikası işletmecileri, pandemi süreciyle birlikte iflasın eşiğine geldiklerini belirtti.

Batman’da yaklaşık 100 yemek fabrikasının olduğunu aktaran yemek fabrikası işletmecileri, bu süreçte 30’a yakın işletmecinin kepenklerini indirdiğini, kalanlarının ise ciddi oranda işlerinin düştüğünü ifade etti. Pandemi nedeniyle işlerinin yüzde 90 oranında düştüğüne dikkat çeken yemek fabrikası işletmecileri, şu ana kadar hiçbir yetkilinin durumlarını sormadığını, yaşadıkları sorunlar ile ilgili yetkililerden destek beklediklerini belirttiler.

 “MASRAFLARIMIZI KARŞILAYAMIYORUZ”

Yaklaşık 30 yıldır yemek sektöründe çalıştığını söyleyen yemek fabrikası işletmecisi Cemal Keskin, “Son bir yıldır pandemiden dolayı işlerimiz yüzde 90 düştü. Pandemiden önce günlük bin kişilik yemek yaparken şu anda ortalama 100 kişilik yemek çıkarıyoruz. Toplu yemek verdiğimiz iş yerlerin çoğu kapanmış durumda. Şu anda kiramızı bile zor çıkarıyoruz. Personel maaşlarını bile yarısını cebimizden veriyoruz. Önceleri 12 personelle çalışıyordum. Şu anda 6 personelle çalışıyoruz. Şu anda günlük 100 yemek çıkarıyoruz. 10 liradan hesapladığımız zaman bin lira yapıyor. Bu da bizim masraflarımızı bile karşılamıyor. Hafta sonlarında da kısıtlama olduğu için haftanın 5 günü çalışmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 “30 YEMEK FABRİKASI KAPANDI”

Birçok yemek fabrikasının kapandığını ifade eden Keskin, şöyle devam etti: “Batman’da yaklaşık 100 yemek fabrikasından 30’a yakını kapatmış durumda. Kalanlar yemek fabrikaları da bizim gibi ayakta durmaya çalışıyor. Düğün salonlarındaki kısıtlama ve yemek yasağı bizi çok etkiledi. Şu ana kadar devletten herhangi bir destek almadığımız gibi kimse gelip bizim sıkıntılarımızı da dinlemedi. Yetkililerden talebimiz en azından durumumuzu görmeleridir.”

Etiketler: Covid-19 pandemisi yemek fabrikaları işletmeler iflasın eşiğinde Batman kepenk kapatmak zorunda yemek fabrikası Cemal Keskin
Sende Yorumla...

2021 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.