BÊKARÎ (İŞSİZLİK)
Yukarı

BÊKARÎ (İŞSİZLİK)

Batman Tarafsız Haber Gazetesi köşe yazarı Elif Gültekin yazdı...!

BÊKARÎ (İŞSİZLİK)
Bu içerik 1767 kez okundu.
Advert

Diploma+sertifika+seminer+sempozyum+.....+..=İŞSİZLİK

Evet denklemden anlaşıldığı gibi bugün işsizlikten konuşalım. Denklemin kendisi sadece memleketime has bir denklem değil aynı zamanda ülkemin TÜİK verilerinin özeti. Bu özetin sıralamasında işsizlikte Batman ilk sıralarda. Bu denklemi birlikte çözümlemeye başlayınca altında yatan hislere, karşılaşılan anekdotlara bir göz gezdirelim.

HİSLER

Umut yüklü olması gereken bakışlar umutsuzluğa bürünmüş. Gidilen her kapı yüzlerine kapanmış ve istekler, hayaller, hevesler buharlaşmaya başlamıştır. Psikolojik sorunlarla birlikte içe kapanıklık, kendini ifade etme problemleri, kendinde sorun bulma, kendini sorunlu bulma kısacası kendisiyle bir paradoks içine girme eğilimine girmiş, tanımlanmakta zorlanılan bir can-lı(sız) durumuna gelmiştir. Bir filozofmuşçasına sorular sormaya başlar: Bu kadar sene neden okudum, niçin emek harcadım, neden umut ettim, niye sabrettim? Hep belirsizlikler...

Bu hislere Barış Manço'nun 'Can Bedenden Çıkmayınca' şarkısının sözlerini konumuza uyarlarsak;

Kara haber tez duyulur unutsun (mesleğim) beni demişsin,

Bende kalan diplomaları, sertifikaları istemişsin,

Üzülme kariyerim bir daha çıkmam karşına,

Sana son kez yazıyorum vefasızlıkların yeter bana,

Burada suçlu kim? Suçlu aramak gerekir mi? Suç var mı ki ortada? Suç ne? İşsizler öz iradeleriyle mi işsiz olmaya karar verdiler yoksa işsiz olmaya mı itildiler?

Her çalınan kapıda aynı sesler yankılanır. Sen tecrübesizsin, tecrübeli eleman arıyoruz. Peki işe alınmadan nasıl tecrübe kazanılabilir işe alınmak gerekir ki tecrübe kazanılsın. Peki referans(tanıdık,dayın var mı)? YOK!O zaman sana İŞ YOK!

Her işvereni aynı kefeye koymamakla birlikte terazinin ağır basan tarafındakine asıl haykırışlar.

AMA hayat ne olursa olsun devam ediyor. Umutsuzlağa bürünen hislerin içindeki umut kartal'ın YENİ'DEN DOĞUŞU sürecindeki hayata tutunuşu gibidir.

"Kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayandır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için kırk yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı kırka dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır.Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır.Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.

Artık kartalın uçması iyice zorlaşır.Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birini yapması gerekir.Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini  göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer.Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker ve çıkarır.Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.Beş ay sonra kartal,kendisine yirmi yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir."

Değerli okurlar sizde bir iş-arayan veya iş-veren olabilirsiniz. İş-arayan iseniz umudunuzu hiç kaybetmeyin,iş-verenler iseniz LÜTFEN bu umutları köreltenlerden olmayın.

Etiketler: Elif Gültekin İşsizlik Batman Tarafsız Haber Gazetesi köşe yazısı makale Bekari İşsizlik
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.