"CAMİLER İSLAMİYET’İN MERKEZ ÜSSÜDÜR"
Advert
Yukarı

"CAMİLER İSLAMİYET’İN MERKEZ ÜSSÜDÜR"

Kur'an Nesli Platformu, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bu içerik 190 kez okundu.

Kur'an Nesli Platformundan yapılan açıklamada, "Ta ilk gününden temeli takva üzerine kurulan mescit, elbette içinde namaza durmana daha layıktır. Onun içerisinde temizlenmeyi seven kişiler vardır.” (Tevbe 108) ayetine ve "Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin…" (Tirmizi)" hadis-i şerifini atıfta bulunuldu.

"BİRER İLİM YUVASI VE KAYNAĞIDIR CAMİLER"

Açıklamada, "Camiler İslam medeniyetinin merkez üssüdür. Bu nedenle, şehirlerin imarları camilere göre planlanır. Toplumsal hayat sosyal, siyasal, ekonomik, eğitim vb. tüm yönleriyle cami odaklıdır.  Camiler müminler arasındaki yakınlığın, dayanışmanın ve ortak bir şuurun mayalandığı mekânlardır. Yeni nesillerin yetişip bilinçlendiği en uygun, en ideal eğitim yuvasıdır camiler aynı zamanda. Bazen bir sosyal buluşma yeri, bazen bir dinlenme ve ibadet yeridir camiler. Ama en çok da ilmin temeli olan vahyin okunup, anlatılıp, yayıldığı birer ilim yuvası ve kaynağıdır camiler." denildi.

"CAMİLERİMİZ GARİP, CAMİLERİMİZ CEMAATSİZ KALDI"

Açıklamada, "Allah'a kulluğunu ilan etmek için müminlerin farklılıklarından sıyrılarak saf saf olup omuz omuza verdikleri, çocuklarımızın yüce kitabımız Kur'an la tanıştığı, çocuk sesleriyle özellikle yaz mevsiminde cıvıl cıvıl olan camilerimiz bu yıl her zamankinden daha sessiz ve sakin. Hatta yaşanan salgın nedeniyle uzunca bir süre ne vakit namazları ne de Cuma namazları kılınabildi. Camilerimiz garip, camilerimiz cemaatsiz kaldı." ifadelerine yer verildi. Açıklamanın sonunda, "Kur'an Nesli Platformu olarak, yüce Rabbimizden insanlık olarak yaşadığımız salgın musibetinin bir an evvel bitmesi ve tüm Müslümanların olgun bir şuur ile camilerimizi doldurup ihya etmesini diliyor "Camiler ve din görevlileri haftası" olarak ilan edilen Ekim Ayı'nın ilk haftasının da hakkıyla camilerimizle aramızdaki mesafenin kalkmasına vesile olmasını temenni ediyoruz." diye belirtildi.

Etiketler: Kur'an Nesli Platformu Camiler Din Görevlileri Haftası CAMİLER İSLAMİYET’İN MERKEZ ÜSSÜDÜR
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.