GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE KÖYLERİNE BAKIYORLAR
Advert
Yukarı

GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE KÖYLERİNE BAKIYORLAR

Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında tarihi Hasankeyf ilçesinin yanı sıra, asırlar boyunca yaşamın sürdüğü birçok köy ve tarihi yapı da baraj suları altında kaldı.

GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE KÖYLERİNE BAKIYORLAR
Bu içerik 453 kez okundu.

Batman merkeze bağlı Soğuksu (Zorava), Oymataş, Bismil ilçesine bağlı Ağıl (Ancolin), Küpeli, Şahintepesi, Yukarı Zilek ve Aşağı Zilek köylerinin bir kısmı Ilısu Barajı sularının altında kaldı.

Zilek köprüsü, Devlet Demir Yolları'nın 100 yıllık tarihi köprüsü ile söz konusu köylerdeki bir çok sera, ekili arazi de yükselen sudan nasibini aldı. Köylerinin sular altında kalışını çaresizce izleyen köy sakinleri, bu duruma çok üzüldüklerini belirterek bir düzenlerin kalmadığını ifade etti.

Zilek köyü sakinlerinden Hacı Salih Bulut, şimdilerde sular altında kalan ekili toprakları işaret ederek bu toprakları ekip biçtiğini, büyük emek harcadığını ifade etti. Geçtiğimiz Ramazan ayında baraj sularının artık köydeki nehir ile birleştiğini belirten Bulut, nehrin baraj sularının altında kayboluşunu gözyaşlarıyla izlediğini anlattı. Bulut, "Çünkü orada Ağıl (Ancolin) köyü, Kaniya, Kâbê ve birçok ziyaret yerlerimiz vardı ve hepsi sular altında kaldı. Bizim elimizde gelen bir şey yoktu. Devlet bu kararı aldı, biz de devletin aldığı karara uymakla mükellefiz. Zilek köprüsünün uzunluğu ortalama 9 metre vardı. Şu anda su köprünün saçaklarını geçmek üzere yani ortalama suyun yükselmesi 20 metreyi buldu." diye konuştu.

 

Etiketler: GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE KÖYLERİNE BAKIYORLAR köy Ilısu Barajı HES projesi Hasankeyf
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.