KADEM ŞİDDETİN ANATOMİSİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA HAZIRLADI
Advert
Yukarı

KADEM ŞİDDETİN ANATOMİSİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA HAZIRLADI

KADEM şiddetin psiko-sosyal, hukuki ve dini yönleriyle değerlendirildiği Türkiye geneli bir çalışma hazırladı.

KADEM ŞİDDETİN ANATOMİSİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA HAZIRLADI
Bu içerik 296 kez okundu.

Şiddeti açığa çıkaran sebepleri, şiddet türlerini ve şiddetin önlenmesine yönelik çözüm önerilerini alanında uzman isimlerin çalışmalarıyla bir araya getirildi.

Çalışmayla ilgili KADEM Batman şubesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi. “Şiddet binlerce yıldır insanlığın maruz kaldığı çözümü en zor problemlerin başında geliyor. Küresel bir sorun olan şiddet, günümüzde de kendini ifade etmekte sıkıntı yaşayan ve öfke kontrolü sağlayamayan kişilerin gerek bireylere gerekse doğaya ve canlılara karşı yönelttiği en önemli tehdit unsuru. Kadını, erkeği, genci yaşlısı ile herkesin huzur içinde yaşadığı, her türlü şiddetin son bulduğu güvenli bir toplum inşa edebilmek adına KADEM olarak şiddetin psiko-sosyal, hukuki ve dini yönleriyle değerlendirildiği kapsamlı bir eğitim seti hazırladık. Şiddeti açığa çıkaran sebepleri, şiddet türlerini ve şiddetin önlenmesine yönelik çözüm önerilerini alanında uzman isimlerin çalışmalarıyla bir araya getirdik. Bu amaçla Prof. Dr. Aliye Mavili, ‘Şiddetin Psikolojik ve Sosyal Boyutları’ adlı makalesi ile şiddeti, sosyo-psikolojik cihetiyle ele almıştır. Prof. Dr. Ahmet Gökcen, Doç. Dr. M. Emin Alşahin ve Dr. Öğr. Üyesi Kerim Çakır’ın ortak çalışması olan ‘Kadına, Çocuğa ve Güçsüz İnsanlara Karşı Uygulanan Şiddetle Mücadelenin Hukuki Boyutu’ isimli makalede ise şiddetin hukuki yönü ele alınmıştır. ‘Kur’an ve Sünnet Açısından Şiddet Sorunu’ başlıklı makalede ise Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, şiddeti dini ve tarihsel açıdan işlemiştir. Sorunun çözümü noktasında, Doç. Dr. Necmi Karslı ‘Küresel Sorun Şiddet ve Çözüm Yolları’ başlıklı makalesinde şiddetin önlenmesi için eğitsel, politik, hukuki ve tıbbi bakış açılarını değerlendirerek kapsamlı çözüm önerileri sunmuştur. Bu çalışma Türkiye’de ilk kez bu yaklaşımla hazırlanmış bir yaygın eğitim setidir. Ele alınan her başlık, alanında uzman eğitmenler tarafından gruplara anlatılacaktır. Bu bağlamda, protokol anlaşmaları yapacağımız kurumlar, okullar ve 48 ildeki temsilciliklerimizde yüz yüze eğitimlerin yanında digital mecralarda online eğitimler de hedeflenmektedir. Hazırladığımız bu proje ile halkımızın şiddetin çeşitli yönlerden sebep ve sonuçlarını bir bütün olarak değerlendirip kavrayabilmelerini amaçlıyoruz. Böylelikle toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız.”

 

Etiketler: KADEM şiddetin psiko-sosyal ŞİDDETİN ANATOMİSİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA Batman
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.