İLK DEFA SUSAM EKİMİ YAPILDI
Advert
Yukarı

İLK DEFA SUSAM EKİMİ YAPILDI

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü̈ Mehmet Demir, "Susamın adaptasyonu ve verimi iyi olması durumunda ilimizde alternatif ürün olarak birinci ürün olarak yetiştirilecek." dedi.

İLK DEFA SUSAM EKİMİ YAPILDI
Bu içerik 825 kez okundu.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Demir ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kutbeddin Tekin tarafından, Batman Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütçesinden alınan 'Susam Mibzeri' ile Batman Yaylıca köyünde ilk defa susam ekimi yapılan alanda denetim gerçekleştirildi.

Batman’da ilk defa susam ekimini gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Demir, ilde susam yetiştiriciliğinin geliştirilmesi konusunda bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Demir, "Susamın ilimizde adaptasyonu ve verimi iyi olması durumunda ilimizde alternatif ürün olarak hem birinci hem de ikinci ürün olarak yetiştirilecek. Susam ihtiyacı olan üretim yerleri de ham maddeyi daha az maliyet ile karşılayacaktır. Ülkemiz susam ihtiyacının yüzde 80-90 civarında ithalat yolu ile karşılamakta olup Batman ilimizin bu ihtiyaca cevap vermesi bizi heyecanlandırmaktadır." dedi.

Konuşmasının devamında Demir, "Şanlıurfa ilimizde bulunan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü̈ ile bu konuda sürekli iletişim halindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda susam yetiştiriciliğinin geliştirilmesi konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olacağız. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Batman Valisi Sayın Hulusi Şahin'e şükranlarımızı sunuyoruz." diye konuştu. (Adnan Pekgül)

Etiketler: Tarım ve Orman İl Müdürü̈ Mehmet Demir Batman ilk defa susam ekildi
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.