Öztürk: "Bankalar faizsiz kredi desteği sunmalı"
Advert
Yukarı

Öztürk: "Bankalar faizsiz kredi desteği sunmalı"

Batman Tekstil Sanayi İşadamları Derneği (TEKSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, tekstil sektörünün son dönem yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini ele aldı.

Öztürk:
Bu içerik 583 kez okundu.

TEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, Covid-19 salgınıyla beraber tekstil sektörünün büyük sıkıntı içerisine girdiğine işaret etti.

Daha önce maske ve tulum üretmek için gerekli altyapıya sahip olduklarını belirten Öztürk, “Üye iş yerlerimiz günde 100 binlerce maske üretmektedir. Bu iş yerlerimiz temizliğe, hijyene ve personeller arasındaki sosyal mesafeye dikkat etmektedirler. Temizlik, hijyen ve sosyal mesafe konusunda firmaların hassas olması ve özen göstermesini özellikle istiyoruz.” dedi.

"DİKA ÖZEL SEKTÖRÜ NEDEN YOK SAYIYOR?"

Toplantıda özel sektörün son yıllarda gerekli desteği alamadığını vurgulayan Öztürk, “Özellikle ülkemizde bulunan tüm kalkınma ajansları özel sektörü desteklerken DİKA (Dicle Kalkınma Ajansı) Batman’da özel sektörü neredeyse yok saymaktadır. DİKA bütçesinin tamamı kamu kurumlarına ayrılmaktadır. Şehrimizin en büyük iş istihdamı sağlayan tekstilin daha çok gelişebilmesi için DİKA hibelerinden de faydalanması gerekir. Batman ekonomisine hiçbir katkısı olmayan DİKA’nın kamu ve özel sektörü ayrımı yapmadan istihdamı ve üretimi arttıracak işletmelere hibe desteği sunmasını bekliyoruz. Özel sektörün DİKA hibelerinden faydalandırılmaması yanlışından bir an önce vazgeçilmesini umuyor, bu konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

"BANKALAR FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SUNMALI"

Öztürk açıklamasının devamında, “Birçok işletme çek, senet, kredi, kira benzeri ödemelerini yapamamakta veya yapmakta zorlanmaktadır. Bu zorlu süreçte işletmelerin ayakta kalabilmesi bu işletmelere faizsiz kredi imkânının acilen sağlanması gerekmektedir. Çek, senet ve kredi ödemesi olup bu ödemeleri yapamayan şirketlerin borçlarının sicillerine işlenmemesi ve ertelenmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bankaların kredi şartlarının çok zor olduğu ve bu şartların bu zor süreçte esnetilip kolaylaştırılması gerekmektedir. İşletmeler bu zorlu süreçte gerek DİKA, KOSGEB gibi devlet kurumları ve gerekse de bankalar nezdindi gerekli destekleri bulamazsa bu zorlu süreçte kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” uyarısında bulundu.

Etiketler: Batman Tekstil Sanayi İşadamları Derneği TEKSİAD Bankalar faizsiz kredi desteği sunmalı
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.