BATMAN VALİLİĞİNDEN 7 MADDELİK TEDBİR
Advert
Yukarı

BATMAN VALİLİĞİNDEN 7 MADDELİK TEDBİR

BATMAN VALİLİĞİNDEN 7 MADDELİK TEDBİR

BATMAN VALİLİĞİNDEN 7 MADDELİK  TEDBİR
Bu içerik 1212 kez okundu.

Batman Valiliği, coronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla şimdiye kadar alınan önlemlere karşı mahalle/semt pazar yerlerinde uyulması gereken kurallara ilişkin yeni tedbirlerin alınacağını duyurdu.

 Konu ile ilgili Valilikten yapılan açıklamada, ek tedbirler şu şekilde sıralandı;

 1.    Vatandaşlarımızın sebze, meyve, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddesi ihtiyaçlarının karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecektir.

 2.     İl Merkezinde yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddesi ihtiyaçlarının karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenebilecektir.

 3.    Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecektir.

 4.    Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacaktır. Bu husus pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecektir.

 5.    Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemlerin alınması sağlanacak ; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır.

 6.    Belediyece pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacaktır. Pazar yeri kurulmadan ve kapandıktan sonra Pazar yeri dezenfeksiyonu yapılacaktır. Pazarcıların çöplerini atmak üzere çöp torbası bulundurması sağlanacak, çöp toplama alanları belirlenecek ve düzenli

dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

7.    Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet gösterebilecektir.

 

 

Etiketler: BATMAN VALİLİĞİNDEN 7 MADDELİK TEDBİR coronavirüs (Covid-19) mahalle/semt pazar vatandaş engel yayılma salgın önlem gıda temizlik
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.