“Yanlış bilgilerle insanlar mağdur edildi”
Advert
Yukarı

“Yanlış bilgilerle insanlar mağdur edildi”

Güvenlik soruşturmasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptalinin keyfi uygulama ve mağduriyetleri engelleyeceğini belirten hukukçular, olağanüstü şartlarda kabul edilen mevcut kanunun büyük mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

“Yanlış bilgilerle insanlar mağdur edildi”
Bu içerik 380 kez okundu.

Anayasa Mahkemesi, OHAL Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmederek iptaline karar verdi. Anayasa Mahkemesi, on binlerce insanın hayatını karartan, büyük mağduriyetlere ve keyfi uygulamalara yol açan memuriyete girişte güvenlik soruşturması şartını Anayasaya aykırı bularak iptal etti. Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği diğer bir madde de terör soruşturması geçiren avukatların görevden men edilmesi kanunu oldu. Anayasa Mahkemesi, terör soruşturması geçiren avukatın, yine aynı suçlardan soruşturma geçirenlere avukatlık yapamayacağı yönündeki maddeyi iptal etti. Büyük mağduriyetlere yol açan güvenlik soruşturmalarının iptal edilmesini sevindirici bir gelişme olarak değerlendiren Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, iptal kararından sonra daha önce güvenlik soruşturmaları olumsuz bulunduğu için kamuya giremeyen kişilerin, kanunda belirtilen diğer şartları taşıdıkları takdirde memuriyete girebileceklerini ifade etti.

Etiketler: Yanlış bilgilerle insanlar mağdur edildi Güvenlik soruşturması Anayasa Mahkemesi hukukçular OHAL Kanunu Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.