TARİH YENİ YERLERİNDE İNŞA EDİLİYOR
Yukarı

TARİH YENİ YERLERİNDE İNŞA EDİLİYOR

Hasankeyf'te bulunan Sultan Süleyman Külliye minaresi 612 yıl sonra taş taş sökülüp yeni yerine taşınmasının ardından yeniden inşa edildi.

TARİH YENİ YERLERİNDE İNŞA EDİLİYOR
Bu içerik 170 kez okundu.

Batman'ın tarihi ilçesi olan Hasankeyf'teki Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, Eyyubiler döneminde yapılan Sultan Süleyman Külliye Minaresi, yeni yerleşim yerine taşınma çalışmaları bitirildikten sonra ziyaretçilerini ağırlayacak.

612 yıl önce Eyyubi Sultanı Süleyman Han tarafından yapılan minare taş taş sökülerek taşındı. Ayrıca Sultan Süleyman Külliye Kapısı (Taçkapı) ve Çeşmesi de bütünsel olarak taşınarak, Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki yeni yerlerine yerleştirildi. Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı. Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), Çeşmesi ile Minaresi ve Er-Rızk Cami Minaresi taş taş sökülerek taşındı.  Taşınan eserler yeni yerlerine yerleştirildikten sonra ince restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleri devam ediyor. Hasankeyf Kültürel Park Alanı'nın önümüzdeki aylarda ziyaretçilere açılması bekleniyor.

Etiketler: Hasankeyf Sultan Süleyman Külliye minaresi Ilısu Barajı yeni yerleşim yerine taşınma
Sende Yorumla...
2020   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir