Emekliler seyyanen zam yapılmasını istiyor
Yukarı

Emekliler seyyanen zam yapılmasını istiyor

Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kaybın telafisi için 'seyyanen zam' yapılıp emeklilere refahtan pay verilmesini istedi.

Emekliler seyyanen zam yapılmasını istiyor
Bu içerik 132 kez okundu.

Emeklilerin öncelikli taleplerine çözüm bulunmasını isteyen Türkiye Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, yazılı açıklama yaparak, emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artışında eşitliğin sağlanması gerektiğini söyledi. Ekmen, enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kaybın telafisi için 'seyyanen zam' yapılıp emeklilere refahtan pay verilmesini istedi. 2019 Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılan yüzde 5,01 zam ile memur emeklilerine yapılan yüzde 6,01 artışın, mutfak harcamalarının iki günlük giderini karşılamaktan uzak kaldığını aktaran Ekmen, "Haziran ayının son haftasında ve temmuz ayında elektriğe, çaya, şekere ve birçok maddeye yapılan yüzde 15'lik zamlar, emekli aylıklarına yapılan artışın üç katıdır. Böyle bir artış sistemiyle emeklilerimizin aylıkları küçülmeye devam edecektir. Enflasyon nedeniyle aylıklarda oluşan kaybın telafisi için 'seyyanen zam' yapılmalı, emeklilerimize refahtan pay verilmelidir" dedi.

"EMEKLİLER HER TÜRLÜ KATKI PAYLARINDAN MUAF TUTULMALIDIR"

İlacın sağlıkta en temel ihtiyaç olduğuna işaret eden Ekmen, konuşmasına şöyle devam etti: "Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), ilaç listelerini sürekli değiştirmekte ve birçok ilacın bedelinin karşılanmaması, sağlık sorunu haline dönüşmektedir. Tedavi edici önemli ilaçların SUT listelerinde yer almasına rağmen, fiyatların bir kısmının ödenmesi, cepten ödemeleri artırmıştır. İnsan sağlığını tehdit eden kısıtlamalar ve tasarruflar kaldırılmalı ve devletin güvencesinde olan sağlık hizmetleri, ticari bir anlayışla yürütülmemelidir. Sağlık hizmetinde alınan katkı payları, emeklilerin bütçelerinde yük oluşturmaktadır. Özel hastanelerde alınan ve yüzde 200'e varan ilave ücret, emeklilerin ödeme gücünü aşmaktadır. Bu nedenle, emekliler her türlü katkı paylarından muaf tutulmalıdır."

Etiketler: Emekliler seyyanen zam yapılmasını istiyor Emekliler Derneği Hüseyin Ekmen seyyanen zam Batman
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir