YKS BU HAFTA SONU YAPILIYOR
Yukarı

YKS BU HAFTA SONU YAPILIYOR

Tarafsız Haber Gazetesi Olarak,Yüksek Derece Kurs Merkezi Eğitim Koordinatörü Levent ŞEN ile kısa bir röportaj yaptık.

YKS BU HAFTA SONU YAPILIYOR
Bu içerik 5852 kez okundu.

Bu hafta sonu (15-16 Haziran 2019) YKS var. ÖSYM’nin yapacağı sınavlar, Temel Yeterlilik Sınavı ( TYT ), Alan Yeterlilik Testi ( AYT ) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda gerçekleştirilecek. Sınava katılacak çocuklarımız, geleceklerini inşa etme adına büyük bir adım atmış olacaklar. Konuyla ilgili Yüksek Derece Kurs Merkezi Eğitim Koordinatörü Levent ŞEN ile kısa bir röportaj yaptık.

TARAFSIZ HABER: Merhaba, hoş geldiniz.

LEVENT HOCA: Hoş bulduk.

TARAFSIZ HABER: Sizlere eğitimle ilgili birkaç soru soracağız izninizle. Gençler bu hafta sonu YKS’ ye girecek onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

LEVENT HOCA: YKS heyecanı öğrencilerin sınav başarısını ciddi şekilde etkiliyor. Çoğu öğrenci çalışmış olmasına ve konulara hâkim olmasına karşın heyecanına yenik düşüp sınavda kötü ve istenmedik sonuçlar alabiliyor. Öğrencilerimizin unutmaması gereken bir şey var: Heyecan, yaptığımız işe zevk katar. Bu heyecan kontrolden çıktı mı kötü. Onun için heyecanlarını kontrol altında tutmaları gerekiyor. Birkaç öneri sunmak isterim bu noktada.

  1. Sınavdan önceki gece açma-germe yapmalı bel, koyun kaslarını iyice rahatlatmalı.
  2. Sabah uyanınca ılık bir duş almalı ve bedenini rahatlatmalı.
  3. Sınav sırasın da heyecanını kontrol altında tutabilmek için burudan derin nefes alıp ağızdan yavaşça verilmelidir.
  4. Bir yudum su içip yavaşça yutmak suretiyle kalp atışlarını normale getirebilir ve sinirsel titremeleri önleyebilir.

TARAFSIZ HABER: Teşekkür ederiz hocam. Bu önerilerinize uyup heyecanını yenen öğrencilerin sınav sırasında yaşadıkları ile ilgili de bizleri bilgilendirebilir misiniz?

LEVENT HOCA: Tabi ki. Sınav başladığında ne tür sorularla karşılaşacağını bilmeyen öğrenci zaman kayıpları yaşayacaktır. Bunun için sınav öncesinde kendilerine ayrılan süre içerisinde kitapçıktaki tüm soruları gözden geçirmeye çalışabilirler. Seçtikleri birkaç kolay soruyu öne alarak heyecanlarını kontrol altına alabilir ve öz güvenlerini tazeleyebilirler. Çok zorlayan, zaman çalan sorularla inatlaşmadan o soruları atlayabilirler. Her sorudan sonra saati kontrol etmek ya da kafayı kaldırıp etrafa bakmak totalde ciddi bir zaman kaybına neden olmakta. Bunun için de önerim zaman yönetiminin doğru yapılması. Sınav sırasında, sınavdan başka bir şeye odaklanmamak gerekir.Bir başka tehlike de öğrencilerimizin dışarıdan gelen uyarıcılara verdikleri tepkiler.

TARAFSIZ HABER: Burada araya girmek istiyorum. Sınavın sağlıklı gerçekleşmesi için Batman halkına söylemek istediğiniz şeyler var mı?

LEVENT HOCA: Batman halkı duyarlı ve bilinçli bir halk. Nerdeyse Her ailemizin bir öğrencisi var sınava girecek. Sınava giren çocuklara öncelikle yollarda sahip çıkalım. Toplu taşıma araçlarının dışında kalan özel araçlar yürümek zorunda kalan öğrencileri okullarına bırakabilirler. Özellikle sürücülerin araçlarını yavaş kullanması gerektiğini unutmayalım. Sınav öncesi bir kazaya sebep olmak olayı daha dramatik hale getirir. Araç sahiplerinden ricamız korna çalmamaları. Gürültülü motosikletler sınav süresince trafiğe çıkmamalı; ebeveynler, küçük çocukları sınav süresince sokaklardan çekmeli. Okul etrafında öğrencilerini bekleyen heyecanlı ebeveynler, sessizlik noktasında duyarlı olmalı. Belediye ve Valilik gibi kurumlara bu konularda destek olsunlar diye dilekçe yazdık. MEB’in bu noktada çalışmaları var fakat çoluk çocuk her birey bu hafta sonu gürültüsüz bir Batman için kolları sıvamalı.

TARAFSIZ HABER: Hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz. Bir başka sorum da sınav sonrası için öğrenci ve velilerin yapması gerekenler ile ilgili?

LEVENT HOCA: Öncelikle sınav stresinin bitmiş olması öğrenciyi rahatlatmalı. Sınavının iyi ya da kötü geçmiş olması velimizi de öğrencimizi de ilk aşamada etkilememeli. Çünkü sınav sonuçları açıklanmadan peşin hükümlü davranmak yanlış sonuçlara neden olabiliyor. Sonuçlar açıklanana kadar moraller bozuk oluyor. Sınava dair sorular, öğrencilerin kâbusu haline geliyor. Kaçınma davranışı sergileyen öğrenci de veli de problem yaşıyor. Aslında bu noktada önerim bütün büyüklere (bunun içinde baba, anne, hala, teyzeden tutun da konu komşuya kadar herkes var) Sadece sonuçları beklemeniz gerekiyor. Sıralamalar belli olmadan kazanma-kaybetme noktasında doğru ve net bir tahminde bulunulamaz.Sonuçlar açıklanana kadar sükûnetle bekleyelim ve tercih işlemleri başlamadan mutlaka bir uzman desteği alalım.

TARAFSIZ HABER: Hocam, Tam da bu noktada araya girmek istiyorum izninizle. Sınav sonuçları ve tercih işlemleri ne zaman olacak?

LEVENT HOCA: 18 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak. Tercih işlemleri için ÖSYM’nin belirlediği net bir tarih yok. Geçmiş yıllara bakıldığında bir hafta on gün sonra tercih işlemlerinin de başlayacağını söyleyebiliriz.

TARAFSIZ HABER:  Hocam çok teşekkür ederiz değerli vaktinizi bizlerle paylaştığınız için. Röportajı sizin sözlerinizle bitirmek istiyorum. Buyurun.

LEVENT HOCA: Köşenizde yer ayırdığınız ve bu duyarlılığa sahip olduğunuz için ben teşekkür ederim. Bu gençler bizim geleceğimiz. Onlara hizmet için yaşadığımızı unutmamalıyız. Bu yüzden onları sevmeli, saymalıyız. Sözü gençlerimize seslenerek bitirmek istiyorum. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. BAŞARACAKSINIZ

Etiketler: Tarafsız Haber Gazetesi Yüksek Derece Kurs Merkezi Eğitim Koordinatörü Levent ŞEN röportaj öğrenciler sınav TYT AYT YDT ÖSYM Batman eğitim 15-16 Haziran 2019 pazar
Sende Yorumla...

2020 İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.