Hayvanları aşırı soğuğa karşı koruyun
Advert
Advert
Yukarı

Hayvanları aşırı soğuğa karşı koruyun

Batman’da veterinerler, havaların soğumasıyla beraber hayvan besicilerine aşırı soğuklar nedeniyle dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunuyor.

Hayvanları aşırı soğuğa karşı koruyun
Bu içerik 154 kez okundu.

Aşırı soğuklar nedeniyle hayvanlarda bazı hastalıklar oluşabileceğini söyleyen Veteriner Hekim Abdulkadir Ataç, besicilerin bu konuda dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti. Özellikle sokak hayvanlarına yönelik insanların duyarlı olması gerektiğini ifade eden Ataç, sokak hayvanları aç ve susuz bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Besicilere uyarılarda bulunan Ataç, “İlimiz Batman’da hayvan besisi yapan çiftçilerimiz baya yoğunluktadır. Özellikle bu bölgede kış şartlarında hayvanlara nasıl bakılacağı, hayvanlara ne gibi bakımlar yapılacak ne şekilde besleyecekleri hususunda bilgilendirmek istiyorum. Özellikle küçükbaş ve büyükbaş besi çok yoğunluktadır. Maalesef bazı besiciler işi bilinçsiz olarak yapmaktadır. Özellikle bütün ahırın kapılarını kapatıp hava almasını engellemektedir. Havasız ve temiz bir ortamda yaşamayan hayvan hem beslemede zorluk çekiyor hem de kilo almıyor. Ayıca hayvan düşük yapabiliyor. Çünkü metan (kimyasal bileşen) ve amonyak (azot ve hidrojen bileşiği keskin kokulu bir gaz) gazlarından dolayı zehirlenmelerde meydana geliyor. İyi derecede beslenmediği için istediğimiz düzeyde verim alamıyoruz.” dedi.

Etiketler: Batman havaların soğuması hayvanlar Hayvanları aşırı soğuğa karşı koruyun
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir