GENÇLER ÇİFTÇİLİĞE ÖZENDİRİLİYOR
Advert
Advert
Yukarı

GENÇLER ÇİFTÇİLİĞE ÖZENDİRİLİYOR

Türkiye’nin ilk eğitim çiftliği olan Gercüş Ziraat Odası Çiftçi Eğitim Merkezi, üreticilere bilgi ve beceri kazandırmakla kalmıyor bölgedeki kadın ve gençleri çiftçiliğe özendiriyor.

GENÇLER ÇİFTÇİLİĞE ÖZENDİRİLİYOR
Bu içerik 195 kez okundu.

Batman Gercüş Ziraat Odası tarafından başlatılan Çiftçi Eğitim Merkezi projesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçilerinden büyük ilgi görüyor. Gercüş Ziraat Odası Başkanı Şefik Öner, “Bugüne kadar dediğimiz gibi her işin başı eğitimdir. Burası, ‘ben tarımla ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorum’ diyen herkesin eğitim merkezidir” diye konuştu.

-AMAÇ İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAK-

Mart ayında faaliyete geçen, 32 bin metrekare alana kurulu merkezde 102 kursiyerin eğitim gördüğünü belirten Öner, “Merkezimizde çiftçilerimize verimi nasıl artıracağı, hastalık ve zararlılarla nasıl mücadele edeceği, bölgede ürün desenini çeşitlendirmek için atılacak adımlar ve ürün pazarlama yöntemleri başta olmak üzere birçok konuda eğitim veriliyor. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz KOSGEB tarafından verilen sertifikalarını alıyor” diye konuştu.

-YILDA 4 BİN ÇİFTÇİ EĞİTİLECEK-

Merkezde yılda 4 bin çiftçinin eğitileceğini belirten Öner, "Kaybolmakla yüz yüze olan milli tohum çeşitlerimizi yeniden yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yıllık 500 bin sebze fidesi, 200 bin fıstık fidesi dağıtacağız. Ayrıca aşı odası da açtık. Artık kendi üretimimizi burada yapıp, yılda 200-300 bin bağ fidesi de yetiştireceğiz. Bu eğitim merkezimizde sadece ürün eğitimleri verilmeyecek, aynı zamanda ürünü pazarlama eğitimi de verilecek. Ürün desenlerinin çoğaltılması, finansman kaynaklarının nerelerden sağlanacağı konularında da eğitimler verilecek" ifadelerini kullandı.

Etiketler: ilk eğitim çiftliği Gercüş Ziraat Odası Çiftçi Eğitim Merkezi gençler çiftçiliğe özendiriyor Batman
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir