TARİHİ ÇEŞME TAŞINMAYI BEKLİYOR
Advert
Advert
Yukarı

TARİHİ ÇEŞME TAŞINMAYI BEKLİYOR

Birçok medeniyetin eserini barındıran, tarihi Hasankeyf ilçesinde bulunan Salahiye Bahçelerindeki tarihi yapıların aslına uygun restore edilerek taşınması talebinde bulunan Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı yetkililere seslendi.

TARİHİ ÇEŞME TAŞINMAYI BEKLİYOR
Bu içerik 175 kez okundu.

Antik kent olan Hasankeyf yaklaşık 12 bin yıllık tarihiyle birçok medeniyetin eserini barındırıyor. Osmanlı’daki ismi "Hısn-ı Keyfa" olan Hasankeyf, yapılacak Ilısu Barajla bir kısmı eserler yerinde korunurken bir kısım eser ise taşınıyor. Batman’ın Hasankeyf ilçesinde 12 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) sebebiyle sular altında kalacak olan tarihi ilçede çalışmalar aralıksız sürüyor. Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı ve Sultan Süleyman Külliye Minaresi taşındı. Er-Rızk Camii Minaresi ile Eyyubi (Kızlar) Camii ise taşınma çalışmaları devam ederken Sultan Süleyman Külliyesi giriş kapısı ile tarihi çeşmesi de yıl içinde taşınması hedefleniyor. Ayrıca Hasankeyf’te bulunan ilim ve bilim insanlarının da türbeleri Kültürel Park Alanı’na taşacak. Mardinike Külliyesi, Yamaç Külliyesi, Sultan Süleyman Külliyesinin bazı eserler gibi tarihe ışık tutan ve taşınamayan eserler de yerinde korunacak. Tarihi 900 yıl öncesine dayanan Salahiye Bahçelerindeki Artuklu Çeşmesi ile işlemeli taşlarında taşınması gerektiğini belirten Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, Artuklu Çeşmesi'nin taşınması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Etiketler: Hasankeyf Salahiye Bahçeleri tarihi çeşme taşınma
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir