AKSOY, CUMHURİYET MEYDANINAYAPILACAK HEYKELİ YERİNDE İNCELEDİ
Advert
Advert
Yukarı

AKSOY, CUMHURİYET MEYDANINAYAPILACAK HEYKELİ YERİNDE İNCELEDİ

Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy 3. Etap Vizyon Proje kapsamında Cumhuriyet Meydanı’na dikilecek olan anıtın son aşamasını yerinde inceledi.

AKSOY, CUMHURİYET MEYDANINAYAPILACAK HEYKELİ YERİNDE İNCELEDİ
Bu içerik 292 kez okundu.

Yaptığı üç boyutlu heykellerle adından söz ettiren Devlet Sanatçısı Ünlü Heykeltıraş Metin Yurdanur’u atölyesinde ziyaret eden Başkan Vekili Aksoy, yapımı son aşamaya gelen ve Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirilecek olan Atatürk Anıtı hakkında son bilgileri aldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yerini alacak olan anıtın, sanatsal değer taşıyan, barışı, bilimi, Milli birlik ve beraberliği sembolize edecek bir çalışma olacağını belirten Başkan Vekili Aksoy, anıtın Batmanlıların beklentisini karşılayacak bir çalışma olacağını söyledi.

Cumhuriyet Meydan’ına yerleştirilecek olan anıtın, Atatürk Heykeli, kız çocuğu ve iki gençten oluşan kaidesiyle beraber yaklaşık beş metreyi bulan bir sanatsal eser olacağına vurgu yapan Başkan Vekili Aksoy, Devlet Sanatçısı Ünlü Heykeltıraş Metin Yurdanur’a yapmış olduğu çalışmalardan dolayı şükranlarını iletti.

Anıtın orijinal kil çalışmasının bittiğini ve bronz döküm aşamasına gelindiğini belirten Başkan Vekili Aksoy çalışmanın en kısa zamanda tamamlanarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki yerini alacağını ifade etti.

DEVLET SANATCISI HEYKELTIRAŞ METİN YURDANUR KİMDİR?

1951 yılında Sivrihisar’da doğdu. Binlerce yıllık tarihi eser ve antikaların etkisiyle üç boyutlu formlara ilgi ve sevgi duymaya başladı. 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1978-1981 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde modelaj öğretmenliği yaptı. 1981 yılında serbest çalışmaya başlayan sanatçının dünya çapında 100’den fazla heykeli bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan ve Küba’da bulunmaktadır. Geleceğe yönelik projeleri arasında, Sivrihisar’da eserlerinin sergileneceği bir heykel müzesi açmak bulunmaktadır. Sanatçı Ankara’da bulunan heykel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Etiketler: Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy 3. Etap Vizyon Proje Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı heykel yeni Batman
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir