"Organ bekleyen kişi sayı çoğalıyor"
Advert
Advert
Yukarı

"Organ bekleyen kişi sayı çoğalıyor"

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği Başkanı, Türkiye'de her geçen gün organ bekleyen kişi sayının çoğaldığına dikkat çekerek, vatandaşlara çağrıda bulundu.

Bu içerik 213 kez okundu.

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Sıtkı Güneş, "3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası" münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım arasında organ bağışı haftasının kutlandığını anımsatan Güneş, "İnsanın ölümünden sonra organların başka bir insan için izin verilmesine organ bağışı denilmektedir. Bizler Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak bu yılki temamız 'organ ver hayat kurtar' olacaktır. Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde; kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler." dedi. "Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir" diyen Güneş, "2238 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Hepimizin bildiği gibi Peygamber Efendimizin de bu konudaki hadisi şerifi de var. Peygamberimizin, 'Kim bir insanı yaşatırsa tüm âlemi yaşatmıştır' şeklinde düsturu var. Organ bağışı yaparak insanlığın yaşamasına yardımcı olmak gerekir. Bizler de bu konuda elimizden gelenini yapmamız, cana can katmak için çabalamamız gerekir." diye konuştu.

 

Etiketler: Organ bekleyen Sıtkı Güneş Sağ-Çev kişi sayı çoğalıyor Organ ve Doku Bağışı
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir