KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Advert
Advert
Yukarı

KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Batman Müzesi Müdürü Şeyhmus Genç, Hasankeyf'teki kazı çalışmalarının durmadan devam ettiğini, baraj suyu tutuluncaya kadar da devam edeceğini söyledi.

KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Bu içerik 495 kez okundu.

Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Batman’daki kazı çalışmalarıyla ilgili konuşan Genç, sular altında kalacağından ötürü Hasankeyf’teki kazı çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini söyledi. Güçlü bir ekiple İmam Abdullah Camisi'nin eski yerinde kazı çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Genç, Hasankeyf’te su tutuluncaya kadar kazıların süreceğini aktardı. Genç, "Burada su tutulmaya başlayıncaya kadar çalışmalarımız durmayacak, tahmini bir sene daha kazı çalışmalarımız sürecek. Kazı çalışmaları sırasında ne bulursak; bilgi, belge ve daha başka şeyler hepsini toplayacağız. Bunu bakanlık da çok önemsiyor." dedi.

“HASANKEYF İÇİN DAHA GÜZEL OLACAK”

Hasankeyf’te çok hızlı giden yoğun bir çalışma olduğunu söyleyen Genç, "Bir taraftan tarihi eserlerin yeni yerlerine taşınma işlemi, taşınamayan tarihi yapıların yerinde sağlamlaştırılma çalışması devam ederken öbür taraftan arkeolojik kazılar da sürüyor. İnşallah bu yeni süreç, Hasankeyf için de ilimiz için de daha güzel olacak." ifadelerini kullandı.

“20 BİN ÖĞRENCİ MÜZEYİ GEZECEK”

Müzeye ziyaretçi sayısını artırma konusundaki çabalarına da değinen Genç, müzeye daha çok ziyaretçi çekmek için Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan protokolün bu sene de süreceğini kaydetti. Genç, özellikle öğrencilerin müzeye yoğun ziyaretini sağlamak için Milli Eğitim Müdürlüğüyle protokol imzalayıp verimli bir işbirliğine gittiklerini vurguladı. Genç, konuşmasına şöyle devam etti: "Geçen sene bu işbirliği sayesinde güzel şeyler oldu, çok sayıda öğrenci müzemizden faydalandı. İnşallah bu sene çıtayı daha da yükselteceğiz. Geçen sene 15 bin civarında öğrenci müzemizi ziyaret etti. Bu seneki hedefimiz 20 bin olacak. Ne kadar çok öğrenciye ulaşabilirsek bizim için o kadar iyi olur."

Etiketler: Batman Müzesi Şeyhmus Genç Hasankeyf kazı çalışmaları devam ediyor Batman
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir