Çiftçi endişeli
Advert
Advert
Yukarı

Çiftçi endişeli

Batman’ın Gercüş ilçesinde, bağlarda görülen küllenme, salkım güvesi ile kurşuni küf hastalıklarının neden olduğu verimsizlik çiftçiyi endişelendiriyor.

Çiftçi endişeli
Bu içerik 374 kez okundu.

Bağlarıyla meşhur Batman’ın Gercüş ilçesinde, başta şire olmak üzere diğer üzüm türlerine musallat olan küllenme, salkım güvesi ile kurşuni küf hastalıklarının neden olduğu verimsizlik çiftçiyi endişelendiriyor. Yıllardır tarımla uğraştıklarını ifade eden çiftçi Hüseyin Soyvural, baba mesleği olan bağcılıkla geçimlerini sağladıklarını ancak son birkaç senedir bağlardaki hastalık ve hastalıklara bağlı verimsizlik nedeniyle kendi bağları olmasına rağmen pekmez, pestil ve cevizli sucuk gibi ürünleri satın aldıklarını söyledi. Soyvural, “Tüm bağlarımızı küllenme hastalığı vuruyor. 4-5 defa sürüyoruz, ardından ilaçlıyoruz ama yine de hastalıklardan kurtaramıyoruz. Bağlarımıza küllenme hastalığıyla beraber salkım güvesi hastalığı da musallat oluyor. Salkım güvesi üzüm ağacının köküne inip kurutuyor. İlçede bazı yerlerde verim var, bazı yerlerde hiç kalmadı. Bu yıl üzüm çok ancak küllenme hastalığı hepsini kuruttu. Birçok defa değişik şekillerde ilaçlama yaptık fayda vermedi. 3-4 senedir doğru düzgün verim alamıyoruz.” dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir