MİNAREDE TAŞINDI
Yukarı

MİNAREDE TAŞINDI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Ilısu Barajı göl alanındaki İmam Abdullah Zaviyesi'nin türbe bölümünün ardından minaresi de Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yerine taşındı.

MİNAREDE TAŞINDI
Bu içerik 276 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

ILISU Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları kapsamında Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle baraj gölü alanından çıkarılan tarihi eserlerin taşınma çalışmaları sürüyor. 540 yıllık Zeynel Bey Türbesi, 1500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi'nin nakledilmesinin ardından bugün de  İmam Abdullah Zaviyesinin minare bölümü taşındı. 400 ton ağırlığındaki minare saat 07.00'de modüler sistem (SPMT) aracına yüklendi, yaklaşık 2 bin 400 metre uzaklıktaki yeni yerine nakledildi. Öte yandan, 611 yıllık Sultan Süleyman Camisi minaresinin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için başlatılan çalışma sürüyor.

KALAN ESERLER GÜÇLENDİRİLİYOR

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, eski Hasankeyf'te kalan eserlerin güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti: "Koç Süleyman ve Kızlar camileri ile Er Rızık minaresi, Orta Kapı ve Bal Döken Türbesi'nin de nakledilmesiyle artık taşınma işlemleri de sona erecek. Devletimiz taşımayla tarihe ne kadar önem verdiğini gösteriyor. İnşallah artık gelen misafirler eski Hasankeyf'teki tarihi eserleri de yeni Hasankeyf'te görmüş olacak."

Etiketler: DSİ Guide des plantes des haies (Les guides des fous de nature !) (French Edition) Campus Emergency Preparedness: Meeting ICS and NIMS Compliance taşındı Hasankeyf Batman 101 Dog Tricks, Kids Edition: Fun and Easy Activities, Games, and Crafts
The Dogma of Christ: and Other Essays on Religion, Psychology and Culture
Sende Yorumla...