0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirmek tehlikeli sonuçlar yaratabilir!
Advert
Advert
Yukarı

0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirmek tehlikeli sonuçlar yaratabilir!

0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirilmemesi gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın,

0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirmek tehlikeli sonuçlar yaratabilir!
Bu içerik 760 kez okundu.

0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirilmemesi gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, bir yaş altı bebeklerin balda bulunan bakteriler nedeniyle zehirlenme riski taşıdığını belirtti. Bebeklerin gelişiminde anne sütünün çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Taşkın, “Bebekler özellikle ilk 6 ay aralıksız anne sütü ile beslenmelidir ancak 6. ayın sonunda ek besinlere verilebilir. Bazı anneler bilmeden bu dönemde riskli ek gıdalar verebilmektedir. Bu nedenle ek gıdalar konusunda temel konuları bilmek önemlidir” dedi.

 

Ek gıdalar ile ilgili yanlış bilinen konularla ilgili bilgi veren Dr. Taşkın, ek gıdalara geçişlerin kademeli bir şekilde olması gerektiğini ve bu gıdalara bir yaşından önce başlanmaması gerektiğini vurguladı.

 

Arıların bıraktığı bakteri bebeklerde zehirlenmeye yol açabilir

Arılar bal yaparken adı kolostridyumbotulium denilen bakteriyi üreten kalıntıları bala bırakmaktadır. Bu bakteri bebeklerde botulizm denilen zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu zehirlenme bebeğin sinir sistemini etkilemekte hatta nadir olarak görülse de ölümle sonuçlanabilmektedir. Erişkinlerin sindirim sisteminde zehri önleyen ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen faydalı kalıntılar mevcuttur. Bebeklerin sindirim sisteminde bu hücreler gelişmediği için bakterilere karşı bağışıklıkları yoktur.

 

Botulizm Belirtileri

Bebeğe bal verdikten sonra; düzelmeyen kabızlık, kol-bacak ya da boyun kaslarında gevşeklik, cansız ve zayıf ağlama, emme ve beslenmede azalma, sürekli olarak halsizlik, solunum sıkıntısı- hırıltı gibi belirtilere rastlandığında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gıda zehirlenmeleri iyi pişmemiş diğer gıdalarda da görülebilmektedir. Bebeklere iyi pişmemiş herhangi bir gıda verilmemelidir.

 

Bebeklerin bağışıklık sistemleri erişkinlere göre daha az gelişmiş olduğu ve bağırsak olgunlaşmadığı için 6 aya kadar alerjen maddelerin bağırsaklardan emilerek kana karışma olasılığı bulunur. 6 aydan önce verilen bal, çilek, kivi, yumurta beyazı, çikolata, kakao gibi alerjen gıda ve maddeler aşırı duyarlılığı tetikleyip ileri yaşlarda bu besinlere karşı alerji ve astım gibi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

 

                                                              Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

                                                              Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan TAŞKIN

Etiketler: 0-1 Yaş arası bebekler bal yedirilme sağlık Batman Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir