BU EKSİKLİĞİ GİDERİN!
Advert
Advert
Yukarı

BU EKSİKLİĞİ GİDERİN!

Yaz aylarında onlarca boğulma vakasının yaşandığı Batman'da polis dalgıç personeli olmadığı için boğulmalara müdahale edilemiyor. Yetkililere seslenen vatandaşlar, bu önemli sorunun giderilmesini istedi.

BU EKSİKLİĞİ GİDERİN!
Bu içerik 562 kez okundu.

Batman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı AFAD arama ve kurtarma ekibinden boğulma vakalarına müdahale yetkisinin alınıp polis dalgıçlara verilmesi boğulma vakalarının sıkça yaşandığı Batman’da tepkilere neden oldu.

BOĞULMALARA GEÇ MÜDAHALE EDİLİYOR

Daha önce boğulma olaylarına AFAD ekibi müdahale ederken, bu yetkinin çıkarılan yasayla polis dalgıçlara verilmesi boğulma vakalarına geç müdahale edilmesine sebep oluyor. Batman'da polis dalgıç ekibinin olmaması nedeniyle boğulma vakalarına bölgeye en yakın Erzurum, Bitlis veya Van’dan çağrılan dalgıç ekibi müdahale ediyor.

POLİS DALGIÇ EKİBİ KURULMALIDIR

Vatandaşlar, boğulma vakalarına erken müdahale edilmesi için Batman'da dalgıç ekibi oluşturulmasını istedi. Boğulma vakalarının şehirde özellikle yaz aylarında sıkça yaşandığını belirten vatandaşlar, “özellikle boğulma vakaları en çok Dicle Nehri'nde yaşanıyor. Dicle Nehri üzerine bir sürü göl, baraj yapılmıştır. Buralarda boğulma vakaları yaşanırken, Batman’da dalgıç ekibinin bulunmaması çok acı bir durumdur. Çünkü buralarda dalgıç ekibi olmamasından dolayı boğulan şahıslar uzun süre bulunamamaktadır. Dalgıçların Batman'da bulundurulmasını talep ediyoruz. Boğulma vakası olduğunda Van’dan dalgıçlar geliyor ve bu da geç oluyor” dedi.

“YETKİ POLİSE VERİLDİ, ODA BİZDE YOK”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız AFAD yetkilisi, kendilerinin sadece su üstü araması yapabildiklerini, su altı arama yetkisinin Emniyet Genel Müdürlüğünün polis dalgıçlarına verildiğini söyledi.

Batman'a en yakın dalgıç ekibinin Erzurum, Bitlis veya Van bölgesinde olduğunu ifade eden AFAD yetkilisi, “Daha önce boğulma vakalarına AFAD olarak bizler gidiyorduk. Yine gidiyoruz. Koordinasyon bizde ama 3160 sayılı Uçuş ve Dalış Hizmetleri Tazminat Kanunu gereğince bu görevin İçişleri Bakanlığı personelleri tarafından yapılması gerektiği belirtildi. Boğulma vakaları bize intikal ettiğinde hemen mesaj çekiyoruz ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından en yakın ilde nerede dalgıç varsa bu dalgıçlar gelip görevlerini yapıyorlar. Bizde emniyet dalgıç personeli yok” dedi.

Etiketler: BU EKSİKLİĞİ GİDERİN! boğulma vakası Batman önemli sorun
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir