650 YILLIK TARİH YÜRÜDÜ
Advert
Advert
Yukarı

650 YILLIK TARİH YÜRÜDÜ

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te Ilısu baraj göleti altında kalacak olan 650 yıllık bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, 3 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yerine taşındı.

650 YILLIK TARİH YÜRÜDÜ
Bu içerik 576 kez okundu.

Hasankeyf'te bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin ardından 12. yüzyıl ortalarında Artuklular tarafından yapılan tarihi Artuklu Hamamı'nın 256 tekerlekli "SPMT" aracıyla 3 kilometre uzaklıktaki Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yerine taşındı.

“DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Batman Valisi Ahmet Deniz yaptığı açıklamada, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi. Vali Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

“MİRASLARIMIZI TAŞIYORUZ”

Törene katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taşıma işlemini gerçekleştiren SPMT aracını yaklaşık beş metre kullandı. Bakan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı'nın Türkiye'nin 2023 hedeflerinden biri olduğunu belirterek, Ilısu Barajı, elektrik üretiminde Türkiye'nin dördüncü barajı olacak. Proje kapsamında tarihi güzelliklerimizi, miraslarımızı taşıyoruz. Tarihini bilmeyen, geleceğini tayin edemez” dedi.

“GÖRÜYORSUNUZ ANLATMAYA GEREK YOK”

Pakdemirli, projenin tarihi ve kültürel hassasiyet dolayısıyla uzadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Yukarı şehir, açık hava müzesi olarak planlanıyor, aşağı şehri ise ya taşınma ya da yerinden korunma şeklinde planlıyoruz. Bugün, taşıdığımız Artuklu Hamamı, bin 500 ton ağırlığında. Hani belgesellerde, mega projeler çıkıyor ya, batıya bakmaya gerek yok. Mega projeler buradadır. Bundan sonra da taşınacak olan eserler olacaktır. Artuklu Hamamı 3 kilometre uzağa, 70 metre yükseğe taşındı. Er Rızık Camisi ve İmam Abdullah Zaviyesi'nin taşınmasına bayramdan sonra başlanacak. Kızlar ve Koç camileri de taşınacak. Yamaç Külliyesi ve Kale Kapısı yerinde korunacak. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok."

 

Etiketler: 650 yıllık tarih yürüdü taşındı Artuklu Hamamı 3 kilometre Hasankeyf Batman Ilısu baraj Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı Vali Ahmet Deniz Bekir Pakdemirli Bakan Tarım ve Orman Bakanı
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir