HASANKEYF'TE ARTUKLU HAMAMI TAŞINIYOR
Advert
Advert
Yukarı

HASANKEYF'TE ARTUKLU HAMAMI TAŞINIYOR

Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan Batman'ın tarihi antik kenti Hasankeyf ilçesindeki Artuklu Hamamı pazartesi günü taşınıyor.

HASANKEYF'TE ARTUKLU HAMAMI TAŞINIYOR
Bu içerik 336 kez okundu.

HES projesi kapsamında Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan Batman'ın tarihi antik kenti Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların taşınma işlemleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Daha önce Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan ve yaklaşık 16 milyon TL'ye özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin ardından bu kez tarihi Artuklu Hamamı'nın taşınması işlemleri başladı. Zeynel Bey Türbesi'nin Türkiye'de ilk defa kullanılan sistemle taşınmasının ardından baraj gölünde kalacak olan Artuklu Hamamı'nın bütünsel olarak taşınması planlanıyor.

Bu kapsamda Batman Valisi Ahmet Deniz, Hasankeyf ilçesini ziyaret ederek, pazartesi günü yeni Hasankeyf yerleşkesinde yer alan Arkeopark Alanına taşınacak olan Artuklu Hamamı için yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemeler sırasında Vali Deniz'e, Hasankeyf Kaymakamı, DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü ve ilgili kamu kurum yöneticileri eşlik etti.

Taşınma işlemlerini gerçekleştirecek firma yetkilileri ve DSİ yöneticileriyle bir araya gelen Vali Deniz, Hasankeyf'te taşınacak tarihi eserlerle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldı.

Daha sonra taşınacak tarihi Artuklu Hamamı'nın bulunduğu alana geçen Deniz, yürütülen çalışmaları yerinden inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Hasankeyf Kaymakamlığını ziyaret eden Deniz, Kaymakam Faruk Bülent Baygüven'den ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra Yeni Hasankeyf yerleşkesinde yapımı tamamlanan konutlarda incelemelerde bulundu.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, pazartesi günü Artuklu Hamamı'nın taşınma işlemlerini yerinde görmek için Hasankeyf'e geleceği öğrenildi. Burada taşınma işlemlerine katılacak olan Dr. Bekir Pakdemirli, Hasankeyf yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulunup havayoluyla Ilısu Barajına geçecek.

Etiketler: Ilısu Baraj Hasankeyf Artuklu Hamamı taşınıyor Batman Vali Deniz Dr. Bekir Pakdemirli Kaymakam Faruk Bülent Baygüven
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir