HACAMAT ( YAŞ KUPA) UYGULAMALARI
Advert
Advert
Yukarı

HACAMAT ( YAŞ KUPA) UYGULAMALARI

1-Hacamat ve Tarihçesi Hacamat vücudun hastalığa göre uygun olan bir bölgesinden ufak insizyonlardan vakum yoluyla kan alınmasıdır.

HACAMAT ( YAŞ KUPA) UYGULAMALARI
Bu içerik 387 kez okundu.

Eski Mısır uygarlıklarında, Antik Yunan toplumunda, Hint ve Çin tıbbında binlerce yıldır uygulanan bu yöntem daha sonra geleneksel İslam tıbbına da dahil olmuştur. Çin’de ki bir ifadeye göre ‘Akupunktur ve Kupa uygulaması ile hastalıklarından yarısından fazlası iyileşir ‘ ibaresi mevcuttur. Çin’de bu yaygın kullanım nedeniyle 1950’li yıllarda Çin’deki araştırmacılar tarafından klinik etkinliği kabul edilmiş ve bilimsel zeminde gelişimini daha da hızlandırmıştır.

Geleneksel İslam tıbbındaİbni Sinan’ın ‘Tıbbın Kanunu’ kitabında ve bir çok hadiste de hacamat bazı hastalıklar ve zehirlemelerde önerilmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında çıkartılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları yönetmeliğiyle yasal dayanak oluşturulmuştur.  Yine Sağlık Bakanlığı tarafından Tabiplere eğitim programları başlatılmıştır.

Hacamat uygulaması steril şartlarda Hekim tarafından uygulanacak bölge çizilerek vakum ve pompa aracılığıyla kanın ciltten uzaklaştırılması yöntemine dayanır. Hacamat uygulanan bölge mikrosirkülasyon artarak kan ve dokulardan toksinlerin atılması sağlanır. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir şekilde uyarılması sonucu farklı etkiler ortaya çıkar.

Hacamat ağrısızdır, anestezi gerektirmez, ekonomiktir, her yaş ve cinse uygulanabilir. 1er ay ara ile 3 kez uygulama yeterli gelir.

2-Kupa ve Hacamat Uygulamalarının Etki Mekanizması

1-Kapiller geçirkenlik- basınçta artış ( dolayısıyla vasküler sistemde aktif dolaşımdaki toksin yükünü hafifletir.)

2-Lenfatik sisteme destek : organların yansıma vurduğu sırt noktalarına yapılan uygulama ile gerek arteryevenöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte. Böylece o organların üzerindeki stres azalmaktadır.

3-Derideki immün sistem hücrelerinin aktivitesi: lokalinflamasyona bağlı olarak immün sistem uyarılır interferon ve TNF gibi immün yanıt düzeyi artar.

4-Serbest  sinir uçlarının uyarılmasıyla nöral sistem üzerinde endorfin, dopamin, seratonin gibi nörotransmitterlerin ve hormonların regulasyonu ile etki gösterir.Kapı kontrol teorisiyle ağrı azalır.

5-Bağ dokusundaki toksinlerin elimine edilerek  stazın ortadan kaldırılması ve dolayısıyla dolaşımdaki toksinlerin  atılabilmesi  için yer tahsisi.

6-Nitrik toksik, beta endorfin ve ACTH gibi hormonların salınımı.

3-HacamatÇeşitleri Nelerdir?

1-Önleyici ( koruyucu ) Hacamat: baş, sırt, bel ve baldır bölgesine uygulanır.

2-Tedavi edici Hacamat: baş, çene altı, kürek kemiği arası, bel, diz, karaciğer ve böbrek noktaları ve lokal bölgelere uygulanır.

4-Faydalı olduğu ve önerilen hastalıklar:

FibromiyaljiSendromu

Boyun , ense ve omuz ağrılarında

Bel fıtığı ve lumbagoda

Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar

Kas iskelet sistemi mekanik ağrıları

Diz ağrısı ( osteoartritvs )

Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları

Nevraljilere bağlı ağrılar

İmmün sistemi güçlendirme ve antiaging

5-Uygulanmayacak durumlar;

-Tromboflebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığı, Anemi (Hb.9.5altı), hemofili, kanama/pıhtılaşma bozukluğu öyküsü, Antiagregan ilaç kullanımı durumu ve Varislerin doğrudan üzerine kupa uygulanmaz.

6-Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat ayın ve haftanın belli günlerinde uygulanır.

İlkbahar ve Sonbaharda yapılması daha iyi sonuçlar verir.

 Saat olarak en çok güneş doğduktan 2-3 saat sonra veya akşama doğru yapılabilir.

Yemekten 2 saat sonra hacamat yapmak tercih edilir.

Dikkat:Kupa uygulamalarının son yıllarda yetkili olmayan ellerde Hekim dışı kullanımı ciddi bir halk sağlığı riskini ortaya çıkartabilir. Uygun olmayan ellerde ve steril olmayan koşullarda yapılan Hacamat uygulamaları; Tetanoz, Hepatit ve AİDS gibi bulaşıcı hastalıklar ve yara yeri enfeksiyonuna sebep olabilir. Kanama bozukluğu olanlarda da çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Dünya Hastanesi bünyesinde de Fizik  Tedavi ünitesinde Hacamat, Kuru İğneleme, PRP, Akupunktur  uygulamasına başlamış bulunmaktayız.

 

                                                                                                                              Uz.Dr.Şenol GÜMÜŞTAŞ

                                                                                                                Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Etiketler: Hacamat Tarihçesi kan alınması vücud Dünya Hastanesi batman Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenol GÜMÜŞTAŞ
Sende Yorumla...
2019   Batman Tarafsız Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim Adres : Ziyagökalp Mahallesi Atatürk bulvarı Yılmazlar center kat:5 no:506 Batman Telefon : 0542 722 75 00 - 0544 472 28 72 Faks : 0488 215 21 01 Email : batmantarafsizhaber@hotmail.com - cebrail_uyanik@hotmail.com - yusufuyanik@hotmail.com Tüm hakları saklıdır.
sanalbasin.com üyesidir